Sjedinjene Američke Države su sredinom marta uspješno testirale hipersonični projektil, ali su to krile dvije sedmice kako bi izbjegle eskalaciju napetosti s Rusijom dok se predsjednik Joe Biden spremao otputovati u Evropu, rekao je dužnosnik obrane upoznat s tim pitanjem.

Raketa nazvana Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC) lansirana je iz bombardera B-52 sa zapadne obale, rekao je dužnosnik, u prvom uspješnom testu verzije sistema kompanije Lockheed Martin.

Dužnosnik je ponudio oskudne detalje o testiranju projektila, samo je primijetio da je projektil letio iznad 20.000 metara i više od 480 kilometara.

Ali čak i na donjem dijelu hipersoničnog dometa – oko 6.000 kilometara na sat – let od 480 kilometara kraći je od 5 minuta.

Test je uslijedio nekoliko dana nakon što je Rusija izjavila da je koristila vlastitu hipersoničnu raketu tokom invazije na Ukrajinu, tvrdeći da je ciljala skladište municije u zapadnoj Ukrajini.

Američki dužnosnici umanjili su značaj ruske upotrebe svoje hipersonične rakete “Kinzhal”. Ministar obrane Lloyd Austin rekao je da to ne smatra “nekom vrstom promjene u igri” nakon što su Rusi najavili lansiranje projektila.

Nekoliko dana kasnije, glasnogovornik Pentagona John Kirby rekao je da je “teško znati šta je točno opravdanje” za lansiranje, budući da se ciljalo stacionarno skladište.

Raketa “Kinzhal” jednostavno je zračna inačica ruskog balističkog projektila kratkog dometa Iskander. Drugim riječima, to je varijacija etablirane tehnologije za razliku od revolucije u hipersoničnom oružju. Američki test je bio sofisticiranijeg i kompleksnijeg motora. Projektil HAWC također nema bojevu glavu, umjesto toga se oslanja na svoju kinetičku energiju kako bi uništio cilj.