Fudbalska reprezentacija Hrvatske poražena je u Berlinu od Španije rezultatom 3:0, a utakmica je rezultatski riješena već u prvom poluvremenu u korist “crvene furije”.

Bio je ovo prvi meč grupe B na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj, a “kockasti” su njemačku turneju na Olimpijskom stadionu započeli katastrofalno.

Iako je prva polovina prvog poluvremana izgledala kao egal u ispitivanju snaga, odbrana selekcije Zlatka Dalića “pukla” je nakon skoro pola sata igre.

Španija je povela u 29. minutu 1:0 pogotkom Alvara Morate kome je pravovremeno dodavanje uputio Ruiz, a centarfor Španije je loptu rutinski smjestio u mrežu Hrvatske.

Četiri minuta kasnije “crvena furija” postiže još jedan pogodak. Nakon par dodavanja, Ruiz je potegao šut kao iz topa i “pocijepao” mrežu hrvatskog golmana Dominika Livakovića.

U drugom minutu sudijske nadoknade Španija povećava prednost na 3:0. Jamal, koji je postao i najmlađi igrač u istoriji evropskih prvenstava, ubacio je nakon skraćenog kornera, a Daniel Karvahal je ostao sam na petercu i matirao nemoćnog Livakovića.

Kada je djelovalo da Hrvatska u ovoj utakmici nema više šta da traži, u 77. minutu dosuđen joj je penal, što je bio tračak nade da ublaži današnji poraz u Berlinu.

Bruno Petković je izborio taj jedanaesterac, te je odlučeno da on šutira sa bijele tačke, ali mu je golman Španije odbranio kazneni udarac. Međutim, nakon parade Simona lopta opet dolazi do napadača Hrvatske koji trese mrežu Španije, ali nakon asistencije VAR sistema taj pogodak je poništen zbog ofsajda i rezultat je ostao 3:0. Naime, nakon komunikacije s VAR sobom sudija je procijenio kako je Perišić prerano utrčao i gol je ponišen.

Do kraja meča mreže su mirovale i Španci su upisali tri vrijedna boda, a Hrvatsku će u narednom kolu igrati protiv Albanije gdje mora doći do bodova ukoliko želi ostati u igri za nokaut fazu Evropskog prvenstva.

U okviru grupe B večeras od 21 čas igraju Italija i Albanija u Dortmundu.