Srpski toksikolog Radomir Kovačević rekao je da je NATO alijansa bombardovanjem Srbije municijom sa osiromašenim i obogaćenim uranijumom u toj zemlji otrovala 60 generacija, upozoravajući da se mogu očekivati ozbiljne genetičke anomalije na potomstvu čak i poslije 1.800 godina.

Govoreći o laboratorijskim nalazima italijanske profesorke Rite Čeli koja je kod dva građanina Srbije utvrdila prisustvo osiromašenog uranijuma 238 čak 500 puta veće od normalnog, Kovačević je ocijenio da je to potvrda pretpostavki da će sa posljedicama NATO bombardovanja tom municijom morati da živi 60 narednih generacija u Srbiji.

– Dovoljno je poznavati pravila i predvidjeti, a i očekivati, ozbiljne i teške genetičke anomalije na potomstvu i posle 1.800 godina, jer je reproduktivni vijek po generaciji 30 godina. To puta 60 i dobija se upravo ova cifra o kojoj govorim, o čak 60 generacija – pojasnio je Kovačević za “Večernje novosti”.

Kovačević, koji je bio dugogodišnji načelnik Centra za radiološku zaštitu u Institutu za medicinu rada i radiološku zaštitu Srbije, rekao je da su ispitivanja, koja su domaći timovi radili poslije NATO bombardovanja 1999. godine, pokazala da je uranijum pronađen u svim biljkama i kod životinja, i domaćih i divljači.

– Pronađen je i u ljudima, a ozbiljne posljedice trpimo i danas – rekao je Kovačević, koji je pregledao više od 200.000 ljudi, napisao i objavio više od 300 naučnih i stručnih radova i knjiga.

On je rekao da se uranijum, koji u organizmu ostaje dva do 5.000 dana, izbacuje fiziološkim putem, ali da dva odsto uranijuma ostaje trajno vezano u organizmu za skelet i tada više nema izbacivanja, pa zato mora da se očekuje sve veći porast hematoloških i brojnih drugih oboljenja, a naročito malignih.

Kovačević je rekao da je laboratorija u Torinu, odakle dolaze nalazi koje je predstavila profesorka Čeli, među najreferentnijima u svijetu i zbog toga njeni nalazi imaju težinu i za predstojeće procese protiv NATO-a.

On je ukazao i na izvještaj iz Savjeta Evrope iz decembra 2000. godine da su vojne operacije NATO protiv SR Jugoslavije devastirale životnu sredinu i da će posljedice biti dugoročne, kako je to konstatovao Ekološki komitet Savjeta Evrope.

U izvještaju je navedeno da su se poslije bombardovanja “dramatično pogoršali” uslovi u prirodnoj okolini i da će to imati dugoročne efekte na zdravlje i kvalitet života budućih generacija.

Srpski toksikolog ukazuje i na radioekološki monitoring koji je radio UNEP, tijelo UN koje se bavi ispitivanjem radioaktivnosti na cijeloj planeti, tokom i odmah poslije NATO agresije, u tri navrata.

– Mi smo dokazali i pokazali svijetu šta su koristili. Više ništa nisu negirali, nije bio samo uranijum 238, 234, 235, nego i plutonijum i masa drugih radionuklida – istakao je Kovačević, navodeći da nanočestice uranijuma sa kapima tečnosti u vazduhu stvaraju aerosol i one i dan-danas egzistiraju oko nas.