Bezbjednosne garancije su glavni prioritet Kijeva tokom potencijalnih mirovnih pregovora sa Moskvom, piše “Njujork tajms” pozivajući se na neimenovane ukrajinske zvaničnike.
“Pošto su ukrajinske snage posljednjih mjeseci stalno gubile tlo pod nogama, u Kijevu su počeli da pridaju manje značaja vraćanju izgubljene teritorije”, navodi list.
Ukrajinski zvaničnici rekli su za “Njujork tajms” da će teritorijalna pitanja biti od sekundarne važnosti u mirovnim pregovorima sa Rusijom.
Najviši ukrajinski zvaničnici su ranije insistirali da neće pristati da ustupe nikakve teritorije Rusiji.
Obnavljanje ukrajinskih granica iz 1991. godine bio je jedan od glavnih preduslova za pregovore sa Moskvom koji je naveden u “mirovnom planu” ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog.
Predsjednik Odbora za odbranu i obavještajne poslove ukrajinskog parlamenta Roman Kostenko rekao je za “Njujork tajms” da za Ukrajinu ništa nije važnije od bezbjednosnih garancija i da na njima treba da se zasnivaju svi razgovori o okončanju sukoba.
Drugi visoki neimenovani ukrajinski zvaničnik izjavio je da, iako je teritorijalno pitanje izuzetno važno, to je ipak sekundarno po važnosti.
“Prvo pitanje su bezbjednosne garancije”, istakao je on.
Anonimni izvor je takođe napomenuo da bi Kijev želio da osigura da bilo kakva linija prekida vatre uspostavljena u pregovorima sa Moskvom ne naškodi ekonomskom oporavku Ukrajine ostavljajući industrijska područja “previše nesigurnima za ulaganja”.
“Širina demilitarizovane zone između dvije zemlje takođe bi bila ključni faktor”, rekao je neimenovani zvaničnik.
“Njujork tajms” navodi da bi “promjena tona” u Kijevu mogla biti povezana sa nedavnom izbornom pobjedom Donalda Trampa u SAD, što bi moglo značiti manje vojne pomoći za ukrajinske snage kada on preuzme dužnost u januaru.
Tokom svoje predizborne kampanje Tramp je više puta izjavljivao da će riješiti sukob Rusije i Ukrajine za 24 časa, ali nije detaljno objasnio kako će to postići.
U međuvremenu, Moskva je tokom čitavog sukoba insistirala da svako rješenje mora početi tako što će Ukrajina priznati “teritorijalne realnosti” i da Kijev neće ponovo preuzeti svoje bivše regione – Donjecku i Lugansku Narodnu Republiku i regione Herson, Zaporožje i Krim, koji su se dobrovoljno pridružili Rusiji.