Razgovor ruskog i američkog predsjednika Vladimira Putina i Donalda Trampa nije u pripremi, ali ako bude potrebno, može se hitno organizovati, izjavio je porptparol Kremlja Dmitrij Peskov.

– Ne, za sada ne… Ali ako bude potrebno, sve se to može vrlo brzo organizovati. Dakle, ovdje nema nikakvih problema – rekao je Peskov za televiziju Rusija 1 odgovarajući na pitanje o pripremi razgovora dvojice lidera.

Govoreći o medijskim izvještajima o navodnom razgovoru Putina i novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trampa, Peskov je rekao da je u pitanju novinarska patka i da je teško reći šta su ciljevi onih koji daju takve izjave.

– Znate, ovo je čudna priča. Sam list tvrdi da ima konkretne potvrde da se razgovora dogodio. I da bez toga ne bi davali saopštenje. Shodno tome, neko im je to potvrdio sa američke strane. Kakve ciljeve je imao onaj koji je to potvrdio? Ili je možda potvrdio iz neiskustva, iz neznanja? Teško je reći. Ali činjenica ostaje činjenica. To nije ništa drugo do novinarska patka – objasnio je Peskov.

Prema njegovim riječima, neki kontakti između SAD i Rusije će se desiti, ali je još uvijek nemoguće predvidjeti kada.

– Videćemo kako će se razvijati situacija u tom planu… Mislim da će, čim se pojavi potreba i sa obje strane podudari potreba za takvom komunikacijom, do nje doći – dodao je portparol.

Peskov je istakao da su optužbe da je novoizabrani američki predsjednik ruski agent apsurdne.

– Bilo je mnogo potpuno apsurdnih optužbi na Trampov račun. Ponekad je bilo teško povjerovati koliko su apsurdne te optužbe, kako ih je prihvatao američki mejnstrim, američki mediji, kako su raspirivane i, faktički, nakon što su sto puta ponovljene, prihvaćene su kao istina. Sve se to dešavalo u Sjedinjenim Američkim Državama i to vrlo nedavno. Zato smo, naravno, bili iznenađeni onim što se dešavalo -rekao je Peskov.

Peskov je primjetio da je za vrijeme prvog predsjedničkog mandata Donalda Trampa teško bilo zamisliti takvo rušenje rusko-američkih odnosa.

– Uprkos svim troškovima, uprkos svim nezamislivim stvarima koje su se dešavale, u to vrijeme ipak je bilo teško zamisliti da je moguće takvo rušenje bilateralnih odnosa kakvom smo svjedoci danas – rekao je Peskov.

Prema njegovim riječima, Donald Tramp tokom svog prvog mandata na mjestu predsjednika nije mogao da se otrgne od glavne premise strateškog obuzdavanja Rusije, koju je pokrenuo njegov prethodnik Barak Obama.

– Poslije 2014. godine upravo Obama je bio taj koji je od ovoga napravio kamen-temeljac američke spoljne politike prema našoj zemlji… I Tramp nije mogao da skrene sa tog kolosijeka – objasnio je Peskov.

Portparol je napomenuo da je tokom Trampovog predsjedavanja nastavljen dijalog o nizu strateških pitanja i povećana trgovina između zemalja, ali da su istovremeno protiv Rusije uvedene sankcije 53 puta.

On je dodao da smatra da je Tramp prilično impulsivan političar i državnik i po prirodi biznismen.

– Čovjek koji pokušava u svemu da napravi neki dogovor – rekao je on.

Prema njegovom mišljenju, Trampove ruke biće manje vezane tokom njegovog novog predsjedničkog mandata, ali se ne treba zavaravati.

– Istina, sada će Tramp najvjerovatnije imati drugačiju situaciju. Pod republikanskom kontrolom su i Senat i Kongres, odnosno situacija je drugačija: ruke će mu biti manje vezane. Ali, s druge strane, vidjećemo šta će biti konačno nasljeđe demokratske administracije 20. januara (2025. godine) – rekao je Peskov i istovremeno naglasio da se “ni pod kojim uslovima ne treba zavaravati”.

– To je apsolutno politička kratkovidnost – naglasio je predstavnik Kremlja.

Ranije je Vašington post, pozivajući se na izvore, saopštio da je Donald Tramp, koji je pobijedio na američkim predsjedničkim izborima, navodno razgovarao telefonom sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom 7. novembra. Kasnije je Kremlj saopštio da je ta informacija netačna.