Najava donošenja novog Ustava Republike Srpske izazvala je različite reakcije među opozicionim strankama – od odbijanja bilo kakvog učešća u procesu do spremnosti za aktivno učešće u javnoj raspravi.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je da će Srpska u narednim danima uputiti prijedlog ustavnih promjena na javnu raspravu. Prema njegovim riječima, novi ustav će jasno definisati autentična ustavna rješenja Republike Srpske, ali neće biti u suprotnosti s Ustavom Bosne i Hercegovine.
– Republika Srpska ostaje privržena izvornom Dejtonskom mirovnom sporazumu. Javna rasprava o nacrtu ustava trajaće između 15 i 20 dana – izjavio je Dodik.
Usvajanje novog ustava zahtijeva dvotrećinsku podršku narodnih poslanika i saglasnost većine delegata u Vijeću naroda iz svih konstitutivnih naroda. S obzirom na to da vladajuća većina trenutno ima 53 poslanika, opozicioni glasovi su ključni za donošenje ovog dokumenta.
Opozicija je podijeljena u stavovima. Narodni poslanik i lider liste “Za pravdu i red” Nebojša Vukanović odbacuje mogućnost bilo kakve saradnje s aktuelnom vlašću.
– Nećemo učestvovati ni u jednom procesu koji dolazi iz Dodikovih redova, pa tako ni u izradi novog ustava – jasan je Vukanović.
Sličan stav ima i predsjednik SDS-a Milan Miličević, koji je ranije kritikovao Dodikovu politiku, poručujući da s njim ne planira nikakve dogovore.
S druge strane, PDP pokazuje spremnost da se uključi u diskusiju. Lider ove stranke Draško Stanivuković izjavio je da PDP želi aktivno učestvovati u javnoj raspravi o novom ustavu.
Šef Kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak u izjavi za Srpskainfo naglasio je da će konačni stav zauzeti tek kada vide konkretan prijedlog ustavnih rješenja.
– Trenutno je teško govoriti o nečemu što još nismo vidjeli. Smatram da u skorijoj budućnosti neće doći do usvajanja novog ustava. Vlast SNSD-a u proteklih 18 godina pokazala je da ne može voditi ovaj proces na odgovoran način – izjavio je Crnadak.
Dodaje da u aktuelnom ustavu postoje segmenti koji su zastarjeli i zahtijevaju izmjene, poput modela podjele ministarskih mjesta po principu 8-5-3.
Poslanica SDS-a Maja Dragojević Stojić takođe smatra da je nezahvalno komentarisati prijedlog koji još nije dostavljen poslanicima.
– Kada dokument bude dostavljen, detaljno ćemo ga analizirati. To radimo sa svim materijalima prije zasjedanja Narodne skupštine RS – izjavila je ona.
Radislav Dončić, poslanik Narodnog fronta, ocjenjuje da je Dodikova inicijativa „preopasna igra“ u kojoj ne želi učestvovati.
– Javna rasprava o tako važnom pitanju ne može trajati samo 15-20 dana. Promjene ustava su ozbiljan proces koji zahtijeva vrijeme i detaljne analize, a ne donošenje odluka preko noći. Dodik je svojim potezima uveo Republiku Srpsku u brojne probleme, i to me ne iznenađuje. Ne želim biti dio njegovih igara jer bi to moglo imati ozbiljne posljedice – izjavio je Dončić za Srpskainfo.
Opozicija se, dakle, ne slaže oko načina pristupa ustavnim promjenama – dok jedni kategorički odbacuju svaku saradnju s Dodikom, drugi smatraju da treba iskoristiti priliku za diskusiju i eventualne izmjene.