Napadači su danas mecima pogodili automobil libijskog premijera Abdulhamida al-Dbeibaha, ali je on pobjegao nepovrijeđen, rekao je izvor blizak njemu, usred intenzivnih frakcijskih prepirki oko kontrole nad vladom.
Izvor je rekao da se incident dogodio dok se Dbeibah vraćao kući, opisujući to kao jasan pokušaj atentata, ali su napadači pobjegli i incident je upućen na istragu, piše “Reuters”.

Dbeibah u martu postavljen na mjesto šefa GNU-a

Ako se potvrdi, pokušaj atentata na Dbeibaha mogao bi pogoršati krizu oko kontrole nad Libijom nakon što je rekao da će ignorisati glasanje koje je parlament sa sjedištem na istoku zemlje zakazao kasnije u četvrtak da ga zamijeni.

Oružane snage su posljednjih sedmica mobilizovale više boraca i opreme u glavnom gradu, što je izazvalo bojazan da bi politička kriza mogla izazvati borbe.

Libija je imala malo mira i stabilnosti od pobune protiv Moamera Gadafija koju je podržao NATO 2011. godine, a 2014. se podijelila između zaraćenih frakcija na istoku i zapadu.

Dbeibah je postavljen u martu na funkciju šefa Vlade nacionalnog jedinstva (GNU) koju podržavaju UN, a koja je trebala ujediniti podijeljene institucije u zemlji i nadgledati izbore u decembru kao dio mirovnog procesa.

Suparničke frakcije borile su se za poziciju nakon što se izborni proces raspao usred sporova oko pravila, uključujući i legitimnost Dbeibahove kandidature za predsjednika nakon što je obećao da se neće kandovati. Parlament, koji je uglavnom podržavao istočne snage tokom građanskog rata, proglasio je GNU nevažećim i u četvrtak će održati glasanje za imenovanje novog premijera koji će formirati drugu vladu.

Neće biti održani izbori
Dbeibah je u govoru ove sedmice rekao da će predati vlast tek nakon izbora, a savjetnik UN-a za Libiju i zapadne zemlje su rekle da nastavljaju da priznaju GNU.

Parlament je ove sedmice rekao da ove godine neće biti održani izbori, nakon što su on i još jedno političko tijelo izmijenili privremeni ustav zemlje, uznemirujući mnoge Libijce koji su se registrovali za glasanje.

Potez parlamenta da odabere novog premijera mogao bi dovesti do povratka na situaciju prije nego što je uspostavljena Dbeibahova vlada jedinstva, s paralelnim administracijama koje žele vladati Libijom iz različitih gradova.

Međutim, analitičari kažu da to možda neće odmah pokrenuti povratak građanskom ratu.