Neki misle da je Evropska unija bankomat, a ne zajednica u kojoj su jednako važna pitanja temeljnih sloboda i ljudskih prava, rekao je Johan Zatler, šef Delegacije EU, u oproštajnom intervjuu za “Nezavisne novine” povodom završetka svog mandata u Bosni i Hercegovini. Kako ističe, jedno od ključnih pitanja kojima se posvetio tokom mandata bilo je očuvanje evropskih vrijednosti.
Zatler je podvukao da su temeljne slobode i ljudska prava najvažnije vrijednosti koje Evropska unija njeguje i očekuje od svojih članica i kandidata za članstvo da žive po tim standardima. “Nećemo prihvatiti nazadak po pitanju tih standarda”, rekao je Zatler, koji će naredne godine nastaviti svoju diplomatsku karijeru kao ambasador EU u Crnoj Gori.
Osvrnuvši se na svoje petogodišnje iskustvo u BiH, Zatler je istakao da je imao veoma dobre i konstruktivne odnose s domaćim institucijama i medijima, te da će mu Bosna i Hercegovina ostati u posebnom sjećanju. “Ova zemlja ima kombinaciju različitih kulturnih uticaja, a njeni prirodni krajolici su jedni od najljepših u Evropi,” rekao je Zatler, dodajući da su ljudi, gostoljubivost i humor činili njegov boravak u BiH vrlo prijatnim, interesantnim, ali ponekad i teškim.
Na pitanje da li postoje stvari koje je mislio da će moći postići, a nije uspio, Zatler je naveo nekoliko manjih tehničkih pitanja, kao što je uvođenje elektronskog potpisa, koje BiH još uvijek nije implementirala. Takođe je naglasio da, iako su učinjeni neki pomaci, BiH i dalje zaostaje u usklađivanju s evropskim standardima, posebno kada je riječ o izbornoj reformi i implementaciji presuda Evropskog suda za ljudska prava.
Jedna od tema koja je bila predmet zajedničkog rada sa vlastima Republike Srpske bila je kriminalizacija klevete, za koju Zatler ističe da predstavlja nazadak u pogledu slobode medija. “Vidimo pokušaje da se zastraše mediji i to su zabrinjavajuće tendencije”, rekao je Zatler, naglašavajući da će EU nastaviti pratiti ovo pitanje i nakon njegovog odlaska iz BiH.
Kada je riječ o infrastrukturnim projektima, Zatler je istakao nekoliko značajnih dostignuća, poput otvaranja mosta u Svilaju, završetka dijelova koridora 5c, te projekata u oblasti energetike i zelene tranzicije. Iako su ovi projekti manje vidljivi u javnosti, oni direktno utiču na živote ljudi i predstavljaju korake ka bližoj integraciji BiH u EU.
Govoreći o izazovima s kojima se suočava BiH na svom putu ka EU, Zatler je istakao da su strukturalni problemi u zemlji ozbiljna prepreka napretku, te da je neophodno razvijati kulturu kompromisa. “Političari moraju da prevaziđu mentalitet u kome niko na kraju ništa ne dobija. Mora se razvijati kultura kompromisa,” rekao je Zatler, dodajući da građani takođe imaju važnu ulogu u tom procesu.
Zatler će svoju diplomatsku karijeru nastaviti u Crnoj Gori, a vjeruje da će proces evropskih integracija u regionu dobiti na zamahu u narednih pet godina. “Velika šansa je da u narednih pet godina može doći do proširenja EU,” zaključio je Zatler