Kredit koji je odobren “Energoliniji” služio je za promjenu energenta, što je trebalo da donese uštede. U to vrijeme je “Energolinija” možda bila prezadužena, ali je imala sudužnike i bilo je neophodno da se pomogne tom preduzeću, bez kojeg ne bi funkcionisalo ništa u sistemu Birač. Prioritet je bio održati proizvodnju i zaposlenost.

Izjavila je to, svjedočeći u Okružnom sudu u Banjaluci, Željka Cvijanović, predsjednica Srpske, koja je bila ministar u Vladi Aleksandra Džombića, optuženog za zloupotrebu položaja pri dodjeli kredita od 19,4 miliona KM koji je preko Investiciono razvojne banke (IRB) RS odobren zvorničkoj firmi “Energolinija”.

Cvijanovićeva ističe da se Vlada Republike Srpske uvijek bavila strateškim pitanjima, a jedno od njih je i da se održi “Birač”.

“Razgovarano je o tome šta je trebalo raditi da se gigant održi u životu. Mi smo se tada borili sa posljedicama svjetske ekonomske krize. Prioritet nam je bio održati proizvodnju, zaposlenost. Preduzeća poput ovog trebalo je zaštititi, u pitanju je jedno od najvažnijih izvoznih preduzeća. Opredjeljenje Vlade bilo je da se očuvaju fabrike”, rekla je Cvijanovićeva, koja je danas u Okružnom sudu u Banjaluci bila svjedok odbrane.

Istakla je i da IRB RS nije klasnična banka, već više fond, čija je jedna dimenzija i da obezbjeđuje razvoj u Srpskoj. Ocijenila je da su sve intervencije prema “Alumini” bile opravdane.

“Kad su vršene intervencije, radnici su bili minimalno plaćeni, a danas imaju konkurentne plate”, navela je Cvijanovićeva.

“Alumina” je, istakla je Cvijanovićeva, danas najznačajnije privredno izvozno društvo za koje se veže oko 1.800 radnih mjesta i izvozi oko 300 miliona maraka.

Ona podsjeća da je “Alumina” bila sudužnik u spornom kreditu, te da je vraćala kredit do određenog iznosa, poslije čega su uslijedile tužbe i sudski sporovi i sve se iskomplikovalo.

Radenko Janković, republički javni tužilac, upitao ju je da li zna da se “Alumina” oslobodila obaveza vraćanja novca, na šta je Cvijanovićeva odgovorila “da joj je to čudno”, te da to nije znala.

Svjedočila je danas i Jasna Marinković, koja je radila u IRB RS, gdje je bila referent za pravne poslove i potvrdila je da je sporni kredit bio jedan od većih zajmova. Nastavak suđenja zakazan je za 28. novembar, za kada je najavljeno saslušanje tri svjedoka.

Džombića Republičko javno tužilaštvo tereti za zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja zbog kredita od 19,4 miliona KM koji je preko IRB RS odobren zvorničkoj firmi “Energolinija” iako je, kako ga terete, bio svjestan da kredit neće moći biti vraćen zbog nesposobnosti firme.

Podsjetimo, kako su “Nezavisne novine” ranije objavile, u optužnici se navodi da je Džombić, između ostalog, pozvao Milenka Pavlovića, tadašnjeg direktora IRB RS, kako bi ga ubijedio da treba da prihvati zahtjev za kredit “Energolinije”.