U Banjaluci će u srijedu, 27. novembra, biti održana sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj će biti riječi i o Prijedlogu rebalansa budžeta Srpske za ovu godinu po hitnom postupku, odlučeno je na sjednici skupštinskog Kolegijuma.
Predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić rekao je novinarima nakon Kolegijuma da je dogovoreno da se tada održi 12. redovna, a ne, kako je ranije najavljivano, 14. posebna sjednica parlamenta.
On je naveo da će, osim Prijedloga rebalansa budžeta, biti razmatran Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o izvršenju Budžeta Republike Srpske, koji propisuje način izvršenja budžeta, odnosno rebalansa za 2024. godinu.
Stevandić je najavio da će na dnevnom redu ove sjednice koja će početi u 10.00 časova, biti dvadeset tačaka koje se odnose i na rad Pravobranilaštva, banaka, kao i izvještaje o radu javnih institucija i zaduženjima.
“Na dnevnom redu biće i akti koji se tiču podsticaja u privredi, učeničkog standarda, položaja Crvenog krsta, boravišne takse, deviznog poslovanja, komunalne policije, kao i izvještaji Investiciono-razvojne banke, Regulatorne agencije za energetiku, Glavne službe za reviziju i slično”, rekao je Stevandić i dodao da će budžet Srpske za narednu godinu biti usvojen nakon ove sjednice, odnosno na vrijeme – do kraja godine.
Kada je riječ o tome što krnji Ustavni sud BiH razmatra zahtjev delegata Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH za ocjenu usklađenosti članova Zakona o imunitetu Republike Srpske sa Ustavom BiH, Stevandić je naveo da je ta sudska instanca po mnogo čemu izgubila kredibilitet, jer, nažalost, sama sebi propisuje pravila i radi nezakonito poput visokih predstavnika.
“U Dejtonu stoji da su za sve u BiH potrebne saglasnosti dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Nije dobro što se u tom sudu i sa strane nelegalnog Kristijana Šmita stvari rješavaju preglasavanjem i diskriminacijom. Te anomalije sprečavaju BiH da funkcioniše”, rekao je Stevandić.
On je rekao i da se imunitet uvijek izvodio od onoga koji donosi odluke.
“Uvijek je Narodna skupština poput drugih parlamenata u svijetu svoj imunitet prenosila, bilo na predsjednika Srpske koji proglašava zakone, bilo na ministra koji dobije određena zaduženja za neki međunarodni forum. Taj naš zakon o imunitetu, uvjeren sam, ni Ustavni sud BiH neće staviti van snage jer je identičan evropskom zakonodavstvu”, rekao je Stevandić i dodao da Srpskoj možda nedostaje rješenje u smislu pravnog osnova za neobjavljivanje i neprimjenjivanje odluka Ustavnog suda BiH.
On je rekao da Srpska stalno treba da otvara prostor za međunarodnu afirmaciju odbrane svojih prava, jer će to biti najvažnije u odbrani njene imovine.
“Suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku u Sarajevu je neka predigra i vrsta artiljerijske pripreme, kao i slanje poruke da će biti smaknut i osuđen predsjednik Srpske ako bude radio po Ustavu Republike i štitio njenu imovinu. Cilj je da budući predsjednik bude poslušan i ponizan”, rekao je Stevandić i dodao da to neće biti dozvoljeno.
Vlada Republike Srpske usvojila je juče na posebnoj sjednici po hitnom postupku Prijedlog rebalansa budžeta Srpske za ovu godinu kojim je budžet uvećan za 75 miliona KM, odnosno na pet milijardi i 810 miliona KM.