Nametanje zakona, ili ukidanje postojećih od strane pojedinca koji se još uvijek nije legitimisao kao ovlašćeno lice u funkciji visokog predstavnika, a kod činjenice da BiH ima svoja zakonodavna tijela koja su jedina legitimna da donose i mijenjaju zakone, predstavlja urušavanje stubova jednog društva, saopšteno je danas iz Advokatske komore Srpske.

Govoriti o vladavini prava u društvenom sistemu koji sve više počiva na samovolji i kršenju međunarodnog i domaćeg prava postaje puka floskula – naglašava se u saopštenju.

Ističu da je nužno podsjetiti javnost da je Dejtonskim mirovnim sporazumom zaustavljen ratni sukob u BiH, a da je BiH suverena zemlja i ujedno članica Ujedinjenih nacija.

  • Ustav BiH koji je zapravo Aneks 4 Dejtonskog sporazuma jasno propisuje da opšta načela međunarodnog prava predstavljaju integralni dio pravnog sistema u BiH i njenim entitetima, a jedno od najvažnijih opštih načela međunarodnog, ali i domaćeg prava je ono koje nalaže imperativ poštovanja ugovora koji je “zakon za stranke” – dodaje se u saopštenju.

Naglašavaju da ovo znači da niko ne može da uzme sebi za pravo da iz ugovora uzima i poštuje samo određene segmente tog ugovora, a da druge zanemaruje, ili ih tumači samo na način kako to jednoj ugovornoj strani odgovara.

Navode da se pravni sistem jedne zemlje mora poštovati uvažavanjem njenog pravnog poretka i njenih institucija, a ne grubim miješanjem u taj sistem intervencijama koje stvaraju pravnu nesigurnost i unose nemir građanima.

  • Advokati u Republici Srpskoj sa pažnjom prate posljednje događaje u sferi društvenih dešavanja koja se reflektuju na sve građane Republike Srpske, pa tako i BiH. Advokati su čuvari osnovnih ljudskih prava i sloboda, jednako kao i osnovnog demokratskog principa “vladavina prava” – zaključuje se u saopštenju.