Britanska farmaceutska kuća “Glaxo Smith Kline” saopštila je danas da je njihov lijek, koji se delimično bazira na antitijelima, vrlo efikasan protiv svih mutacija novog korona soja, omikrona.

Preliminarni podaci pokazuju da je lek te kompanije, sotrovimab, efikasan protiv spajk proteina kod svih 37 identifikovanih mutacija omikrona, naveo je “GSK”, prenosi “Skaj njuz”.

Rezultati istraživanja, koji tek treba da prođu recenziju i biti objavljeni u recenziranom medicinskom časopisu, upućuju na to da je lečenje sotrovimabom delotvorno protiv svih 37 dosad identifikovanih mutacija u proteinskom spajku, stoji u saopštenju “Glaxo Smith Kline”-a.

Još su jedni pretklinički rezultati istraživanja obavljenog prošle nedelje pokazali da lek deluje protiv ključnih mutacija varijante omikron.

Sotrovimab je kreiran tako da se veže za proteinski spajk na površini koronavirusa, no ustanovljeno je da omikron ima neobično velik broj mutacija na tom proteinu.

Koronavirus uzrokuje infekciju pomoću proteina na svojoj površini ili spajku proteina pomoću koga se veže za stanice tela te ulazi u njih i uzrokuje bolest. Zato se većina vakcina razvija na način da cilja spajk proteina pa vakcina u organizmu uzrokuje stvaranje antitela i T stanica koji su usmereni protiv spajka te onemogućuju prodor koronavirusa u stanice domaćina.

Ovi pretklinički rezultati istraživanja ukazuju na to da bi naše monoklonsko antitelo moglo biti delotvorno protiv najnovije varijante, omikrona, ali i svih ostalih varijanti koje je dosad definirao SZO, rekao je glavni direktor GSK-a Hal Baron.

Lek je prošle nedelje odobren za upotrebu u Velikoj Britaniji, a “GSK” je napravio lek u saradnji sa američkom kompanijom “Vir Bajotehnolodži”.

Još jedan pre-klinički podatak je pokazao da je lek bio efikasan protiv ključnih mutacija omikrona.

Sotrovimab je napravljen da se zakači na spajk protein, a na omikronu se pokazalo da ima neobično veliki broj mutacija na tom proteinu.