U Banjaluci obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom. Učesnici “Besmrtnog puka” formirali su kolonu u parku “Petar Kočić” nakon čega su sa Trga Krajine išli do Trga palih boraca.
Dan pobjede nad fašizmom je istorijski dan za sudbinu cijelog svijeta, izjavio je ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov nakon polaganja vijenaca na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca u Banjaluci.

Kalabuhov je poručio da je “ovo danas znak sjećanja i pamćenja, poštovanja i ujedinjenja”.

  • Ovo je praznik koji ujedinjuje ruski i srpski narod koji je najviše žrtve podnio u Drugom svjetskom ratu, narodi koji su se nacionalno najviše oduprli fašizmu – rekao je Kalabuhov, dodavši da mu je izuzetna čast što je položio vijenac na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca u Banjaluci.

Učesnici “Besmrtnog puka” su nosili slike predaka, učesnika Drugog svjetskog rata, zastave ratnih jedinica i transparente sa prigodnim porukama radi podsjećanja na vojnike i civile iz Narodnooslobodilačkog rata koji su dali živote u borbi protiv fašizma.

Položeni su vijenci i cvijeće na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca.

Pjevačka grupa KUD Mladen Stojanović iz Prijedora izvela je pjesmu “Po šumama i gorama”.

U maršu “Besmrtnog puka” učestvuju predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić i drugi ministri u Vladi Srpske, amabasador Rusije u BiH Igor Kalabuhov, predstavnici Grada Banjaluka, Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH, organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžinskog rata i Narodnooslobodilačkog rata, te brojni građani.

“Besmrtni puk” je međunarodna društvena akcija koja je počela 2011. godine u gradovima Rusije tokom obilježavanja Dana pobjede – 9. maja.

Obilježavanje ovog istorijskog događaja organizovao je Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj datum 1945. godine kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi.

Drugi svjetski rat bio je u istoriji čovječanstva najmasovniji i po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob u kojem je poginulo oko 60 miliona ljudi.

Srpski narod na prostoru bivše Јugoslavije dao je najveću žrtvu i doprinos u slamanju fašizma.

Sovjetski Savez dao je najveću žrtvu i doprinos u slamanju fašizma sa 22 do 26 miliona ljudi, dok je bivša Јugoslavija, koja je tada i kroz istoriju bila na strani saveznika, imala najveće gubitke koji se, prema državnoj komisiji bivše SFRЈ, procjenjuju na 1,7 miliona ljudi.