Pregovori koji su se proteklih sedmica u Beču vodili između Irana i najvećih sila povodom obnavljanja nuklearnog sporazuma ušli su u svoju posljednju fazu.

Pregovarači država koji su prethodnih sedmica boravili u Beču, otputovali su nazad u matične države kako bi dobili političke smjernice o tome šta bi trebali poduzeti u narednom periodu kako bi se sporazum finalizirao.

Prema pisanju magazina Politico, zapadne diplomate suočavaju se sa samonametnutim rokom sredine februara koji su propisali kao krajnji za “oživljavanje” sporazuma iz 2015. godine.

Kako se ističe, zvaničnici su zabrinuti zbog brzog napretka Irana u kontekstu nuklearnih dostignuća, naročito nakon što je sporazum 2018. godine izlaskom Sjedinjenih Američkih Država iz njega u potpunosti “propao”.

Zbog toga, mnogi ističu kako je narednih nekoliko sedmica presudno za određivanje toga da li će doći do dogovora velikih sila i Irana o povratku u nuklearni sporazum.

“Januar je bio najintenzivniji period ovih pregovora do sada. Svi znamo da dolazimo do završne faze koja zahtijeva političke odluke”, stoji u zajedničkom saopćenju Francuske, Njemačke i Velike Britanije.

S druge strane, jedan od američkih zvaničnika za Politico tvrdi kako je svjestan hitnosti rješavanja ovog problema.

“Niko ne treba da se čudi što smo u završnoj fazi pregovora i što nam sada trebaju političke odluke o najtežim pitanjima. Zbog toga, svi se vraćamo u prijestolnice država na planiranje daljih aktivnosti”, rekao je američki zvaničnik.

Iako se u posljednjem periodu mogu nabrojati na prste jedne ruke stvari oko kojih se Rusija i SAD slažu, čini se kako je iranski nuklearni sporazum jedna od tih stvari.

“Došli smo do napredne faze pregovora i uskoro ćemo donijeti nove odluke”, rekao je ruski pregovarač Mihail Uljanov.

Zapadni zvaničnici tvrde da je tokom razgovora s Iranom postignut napredak u ključnim temama, uključujući i ograničavanje iranskog nuklearnog programa te ukidanja sankcija Teheranu.

Međutim, pitanje redoslijeda ovih aktivnosti još uvijek nije riješeno. Postoji mogućnost da Sjedinjene Američke Države naprave prvi korak u ukidanju brojnhi sankcija Iranu što bi natjeralo i Iran da smanji svoj nuklearni program.

Iranski predsjednik Ebrahim Raisi ranije je naglasio kako je Iran spreman za dogovor isključivo ukoliko se sankcije ovoj državi ukinu.