Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nanad Stevandić poručio je večeras na Svetosavskoj akademiji u Skoplju da za srpsku tradiciju i kulturu, koja je nastala pregalaštvom Svetog Save, ne postoje granice.
“Pripadamo duhu, tradiciji i kulturi za koju ne postoje granice, a koja je nastala pregalaštvom Svetog Save. Na današnji dan se prisjećamo da je Sveti Sava prvo mirio braću, čuvao ih, a onda nas mirio sa drugim komšijskim narodima”, rekao je Stevandić.

On je ocijenio da je to težak posao za koji se verifikacija čeka po sedam, osam vijekova, a što danas dobro razmije predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, jer radi sličan posao.

“Hvala bratskom makedonskom narodu što se na zajedničkom obilježavnju praznika na Zebrnjaku, Kumanovu i Kajmakčalanu osjećamo slobodno i ugodno kao u Banjaluci i Topoli, njegujući zajedništvo naših naroda i tudeći se da nas budućnost više nikada ne razdvoji i posvađa”, rekao je Stevandić.

On je zahvalio predstavnicima Srba u Sjevernoj Makedoniji, predvođenih Ivanom Stoilkovićem, na svemu što čine na opstanku srpskog naroda i kulture, a srpskoj zajednici u toj zemlji poželio da bude jača i ujedinjenija.

“Svima nama iz Republike Srpske i matice Srbije želim da nastavimo da se družimo i jedni drugima dolazimo, poštujući i čestitajući značajne datume i uvažavajući naše domaćine i predstavnike bratskog makedonskog naroda”, poručio je Stevandić.

Svetosavska akademija u Skoplju organizovana je povodom obilježavanja nacionalnog praznika Srba u Sjevernoj Makedoniji – Svetog Save, a prisustvuju joj predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, predsjednik Sjeverne Makedonije Stevo Pendarovski i doskorašnji premijer Dimitar Kovačevski, predsjednik Demokratske partije Srba u Sjevernoj Makedoniji Ivan Stoilković.

Prisutni su i ministar za rad zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Srbije Nikola Selaković, direktor Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Arno Gujon, kao i mnogobrojni predstavnici srpske zajednice u ovoj zemlji.

U kulturno-umjetničkom progamu nastupiće Branka Zečević sa orkestrom, najbolja srpska frulašica Neda Nikolić, makedonski klarinetista Blagojče Trajkovski, glumac Aleksandar Lazić, Marko Kačarević sa svojim pojačkim sastavom “Srbski pravoslavni pojci”, grupa “Iskon” i ansambl “Kolo”.

Ove godine se 17. put organizuje obilježavanje nacionalnog dana srpske zajednice u Sjevernoj Makedoniji od kako je ustanovljen Sveti Sava kao nacionalni praznik Srba u toj državi.

Osim toga organizovan je i program “Svetosavska nedjelja” tokom koje se realizuje niz aktivnosti i svetosavske akademije u Kumanovu, Tetovu i Bitolju.

Manifestacija Dani Svetog Save u Sjevernoj Makedoniji počela je 25. januara i traje do 4. februara, a završni dan je u Bitolju