Skandalozan govor islamskog teologa Midhata Ćemana uzdrmao je javnost u Republici Srpskoj.

Na predavanju u Vogošći, čiji je sadržaj dostupan na društvenim mrežama, Ćeman je otvoreno pozivao na rat u BiH i pokolj srpskog stanovništva.

Iz Republike Srpske traže od Tužilaštva BiH da procesuira Ćemana kako bi se spriječilo širenje radikalizma, mržnje prema Srbima i podrivanje bezbjednosti.

Iz Federacije BiH i međunarodne zajednice nema osude ratnohuškačkih stavova.

Play Video

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković osudio je skandalozan govor Ćemana i zatražio hitnu reakciju nadležnih institucija kako bi se što je prije moguće stalo na put ovakvim i svim drugim sličnim izlivima mržnje prema jednom narodu.

Od Ćemanovih rathohuškačkih stavova nisu se ogradili ni Islamska ni međunarodna zajednica, niti sarajevska politička scena. Za ministra bezbjednosti u Savjetu ministara Nenada Nešića to je potvrda da ti krugovi podstiču radikalizaciju u BiH.

  • Širenje mržnje i pozivanje na rat su krivično djelo i Tužilaštvo BiH mora postupiti po službenoj dužnosti i na taj način pošalje poruku da se neće tolerisati i da neće proći nekažnjeno oni koji šire ratnohuškačku politiku – kaže Nešić.

Stručnjak za bezbjednost DŽevad Galijašević smatra da je mala vjerovatnoća da će doći do kažnjavanja, jer iza islamskog radikalizma u BiH stoje zapadne službe koje su, prema njegovim riječima, i otvorile internet platforme za javnu propagandu.

  • Mithad Ćeman je dio te klasične priče vehabijske, nadri-profesorske priče koja, u stvari, provocira novi rat. Nije on Bošnjak, oni prvo nemaju nikakva nacionalna osjećanja niti svijest o nacionalnoj pripadnosti, na kraju rođen je na Kosovu, njegova porodica je porijeklom iz tzv. crnogorskog Sandžaka, ono što on radi i način na koji razumije svijet – to je anacionalan svijet – kaže Galijašević.

Dekan banjalučkog Fakulteta za bezbjednost i zaštitu Slobodan Župljanin kaže da ratnohuškačka izjava Ćemana predstavlja nastavak provokacija i prijetnji koje dolaze iz FBiH s ciljem izazivanja straha i stvaranja percepcije stalne tenzije u BiH.