Dok američka vojska nastavlja s povlačenjem iz Afganistana, Pentagon navodno razmatra scenarije koji bi opravdali obnovljenje zračnih napada u ratom razorenoj zemlji.

U slučaju ofanzive talibana koja prijeti glavnom gradu Kabulu, američka vojska razmatra mogućnost da odgovori ratnim avionima ili dronovima.

Predsjednik Joe Biden obavezao se da će okončati američki vojni angažman u zemlji, uključujući zračne napade, do septembra, ali je zadržao pravo napada terorističkih grupa koje bi mogle naštetiti američkim interesima.

Pentagon očito sada preispituje uslove pod kojima bi mogao nastaviti zračne operacije. Zvaničnici strahuju da bi povlačenje SAD-a moglo potaknuti talibane i dovesti do pada Kabula ili drugog većeg grada. “Izvanredna kriza” mogla bi dovesti u opasnost američke i savezničke ambasade i građane, što iziskuje vojni odgovor, smatra Ministarstvo odbrane.

Za bilo kakve dodatne zračne napade bilo bi potrebno odobrenje predsjednika, a vojska još nije zatražila odobrenje za izvođenje takvih napada u slučaju velikog sukoba između afganistanskih snaga i talibanskih militanata. Zvaničnici su rekli da bi, čak i ako bi Pentagon dobio zeleno svjetlo, bilo teško održavati zračnu potporu kroz duži vremenski period jer bi američko povlačenje otežalo logistiku. SAD bi, navodno, trebale napustiti sve svoje zračne baze u Afganistanu do sljedećeg mjeseca, što znači da bi bilo koja zračna kampanja protiv Talibana morala biti organizovana iz baza smještenih u Perzijskom zaljevu.

Iako još nije donesena nikakva odluka, čini se da je administracija Bidena pokazala “fleksibilnost” u tumačenju protuterorizma. Prema zvaničnicima, sve je veća rasprava o tome šta bi opravdalo američke zračne napade u Afganistanu. Afganistanski zvaničnici rekli su da su ih američki kolege obavijestile da će SAD intervenisati kako bi “zaustavile svako preuzimanje većih gradova”.