Profesor sa londonskog Kraljevskog koledža Majkl Klark komentarisao je budućnost rata u Ukrajini i naveo da je Kijev i dalje cilj Kremlja.

Kada je 24. februara prošle godine počela ruska invazija, počela je munjevitim udarom moskovskih snaga prema Kijevu. Nije uspelo, ali kako se približava godišnjica rata, vlada Zelenskog i njegova vojna komanda su više puta podizali uzbunu zbog neminovne velike ruske ofanzive.

Vitalij Kličko, gradonačelnik Kijeva, upozorio je prošle nedelje da je “Kijev bio i još uvek je prava meta za Ruse”.

“Vladimir Putin bi mogao da napadne grad u bliskoj budućnosti, ali baš kao što je u ono vreme Čerčil-Ismejev plan podrazumevao za London, malo je verovatno da će je osvojiti, jer će se Kijev boriti”, rekao je.

Prema Klarkovim rečima, Kijev je tada bio više nego spreman da se bori, a veruje da će posle zločina i bombardovanja širom zemlje biti još spremniji. Rusi bi mogli formalno da stave Kijev pod opsadu. To bi bilo kao bitka za Staljingrad 1942. i 1943. godine, ali obrnuto, sa Rusima koji igraju ulogu nacista. Rusi bi mogli da izgube hiljade svojih vojnika.

Profesor Klark piše da bi ruske snage sigurno mogle bolje obaviti posao opkoljavanja Kijeva nego prošle godine. Ali šta bi onda usledilo?

Kijev je istorijski i arhitektonski dragulj u kruni slovenske kulture. Osnovan je 482. godine, skoro 400 godina pre Novgoroda, jednog od najstarijih gradova Rusije, i više od 650 godina pre Moskve i 1200 godina pre Sankt Peterburga.

Produženo bombardovanje
Ruske snage mogle bi da ga opkole i bombarduju dok ne bude potpuno uništen, kao što su to uradile u Mariupolju, što je trajalo tri meseca. Međutim, Kijev zauzima urbano područje skoro četiri puta veće.

Nijedna od ovih opcija ne sugeriše dobitnu strategiju za Moskvu, kaže Klark. Ruski predsednik Putin bi imao sreće da preživi te političke posledice, čak i ako se ti scenariji ostvare. Predstojeća ruska ofanziva, za koju neki tvrde da je već počela, verovatno će se fokusirati na zauzimanje ostatka Donbasa i punu okupaciju ukrajinske obale Crnog mora.

Klark navodi da Kijev ima malo vremena da sastavi oklopnu brigadu i da su Ukrajini potrebni borbeni avioni. Ako budu imali dovoljno vremena da stvore nove kombinovane oružane formacije, Ukrajinci imaju izglede da povrate većinu teritorije okupirane od februara prošle godine, kaže on.