Dušanka Aškraba, koja je kao četrnaestogodišnja djevojčica bila teško ranjena tokom granatiranja Kalinovika 1995. godine, izjavila je da je oslobađajuća presuda nekadašnjem komandantu Četvrtog korpusa takozvane Armije BiH Ramiza Drekovića nije iznenadila jer je postalo praksa Suda BiH da oslobađa odgovorne za ubistva Srba, a posebno srpske djece.

Aškraba je izjavila da je presuda bila očekivana jer je riječ o stradanju Srba i srpske djece.

  • Ovo više ne bih nazvala sudom BiH, već samo bošnjačkim, koji samo sudi Srbima i nikome više. Ovo je zločin bez kazne i velika uvreda za nas i naše porodice, a posebno za porodicu naše pokojne drugarice Stanislave /Koprivice/, koja je poginula od granate toga dana – naglasila je Aškraba.

Ona je dodala da je ovo sramna presuda sramnog suda.

  • Strašno je. Očekivali smo da će tako da bude, ali strašno je i sramno. Nemam riječi. Mi smo bili djeca od 14 godina, učenici osmog razreda, kada smo stradali. Za ovakvu presudu ovo je veoma bolno. Kada smo mi Srbi u pitanju nama nema koristi. Ispada da smo mi ratovali sami sa sobom i da smo sami sebe granatirali, ranjavali i ubijali – istakla je Aškaraba.

Aškraba je na suđenju Drekoviću u aprilu 2019. godine rekla da se nakon teškog ranjavanja od granatiranja 3. juna 1995. godine u fočanskoj bolnici za njen život borilo 13 hirurga.

  • U Domu zdravlja u Kalinoviku pružena mi je prva pomoć, a onda sam prevezena u bolnicu u Foču. Odmah sam upućena na operaciju, a 13 hirurga je tokom četiri, pet časova sve učinilo da me spase. Јako sam krvarila, pluća su mi bila otvorena i u njima, kao i pored kičme, imala sam gelere. Lijeva ruka i nekoliko rebara bili su slomljeni, a tokom operacije izvađena mi je slezena – navela je tada Aškraba.

Ona je dodala da je tokom 15 dana na intenzivnom odjeljenju bila životno ugrožena, te da su joj hirurzi, nakon 22 dana, povremeno vadili drenove.

  • Sa mnom u bolnici bili su Јelena Bozalo i Igor Kozomara. Јelena je bila puna gelera, čak i po licu, a oboje su imali oštećene unutrašnje organe, psihički su bili rastrojeni i stalno su plakali. Teško nam je palo kada smo čuli da je Stanislava poginula – rekla je Aškraba.

Ona se prisjetila da je kroz staklo vidjela ljude koji su iz Kalinovika pobjegli od granatiranja, koji su dolazili da pozdrave nju i druge ranjene učenike.

Aškraba je tada rekla da još ima gelere u tijelu i zdravstvene probleme zbog ranjavanja, te da je konstatovano da je 80 odsto invalid.

Aškraba, čije je djevojačko prezime Nišić, imala je samo 14 godina kada je kao učenica osmog razreda sa nekoliko vršnjaka preživjela granatiranje, dok je Stanislava Koprivica na licu mjesta smrtno stradala.

Apelaciono odjeljenje Suda BiH pravosnažno je oslobodilo nekadašnjeg komandanta Četvrtog korpusa takozvane Armije BiH Ramiza Drekovića optužbe za zločine nad srpskim civilima u Kalinoviku 1995. godine.

Drekovićev advokat Mirsad Crnovršanin rekao je Srni da je Apelaciono vijeće odbilo žalbu Tužlaštva BiH kao neosnovanu i potvrdilo oslobađajuću prvostepenu presudu kao pravosnažnu.

Optužnica Tužilaštva BiH teretila je Drekovića da je u proljeće 1995. godine izdao direktnu, strogo povjerljivu naredbu artiljerijskim jedinicama na širem području opštine Konjic da izvrše neselektivno granatiranje Kalinovika, naseljenog Srbima.

U optužnici je navedeno da je u granatiranju tokom maja i juna 1995. godine ubijeno dijete od 15 godina, a teže i lakše ranjeno više djece i odraslih lica, te razoreno više objekata.