Američki državni sekretar Antony Blinken je izjavio da Kina mnogo bržem ujedinjenju nego se ranije očekivalo, piše BBC.

Prema Blinkenovim riječima, Peking je odlučio da status quo više nije prihvatljiv te da je predsjednik Xi Jinping odbio isključiti korištenje sile kako bi došlo do ujedinjenja s Tajvanom. Kina vidi ostrvo sa samoupravom kao dio svog teritorija, dok Tajvan sebe smatra odvojenim od kopna.

Prošlog mjeseca je američki predsjednik Joe Biden rekao da će američke snage braniti Tajvan u slučaju američkog napada, uprkos zvaničnoj američkoj politici dvosmislenosti po tom pitanju.

U razgovoru s bivšom državnom sekretarkom Condoleezzom Rice na Univerzitetu Stanford, Blinken je kazao da će Peking, ako ne mogne ostvariti ujedinjenje mirnim putem, upotrijebiti prisilu, a moguće i silu.

“To duboko narušava status quo i stvara ogromne tenzije”, dodao je on.

Blinken je dodao da će SAD poštovati svoje obaveze prema Tajvanu te podržavati otok u njegovoj odbrani. Washington je oduvijek “hodao po žici” kada je riječ o problemu između Tajvana i Kine. Zvanična politika se ne obavezuje na vojnu akciju naTajvanu, no Biden je naizgled išao protiv ovog stava više puta naglašavajući da će Washington braniti Tajvan.

Komentari sekretara Blinkena dolaze u vrijeme kada Kina održava partijski kongres te kada se očekuje da će Xi dobiti treći mandat na svojoj funkciji.

Xi je u nedjeljnom obraćanju insistirao da “potpuno ponovno ujedinjenje zemlje mora biti ostvareno”.

“Nastavit ćemo težiti mirnom ponovnom ujedinjenju s najvećom iskrenošću i najvećim naporom, ali nikada nećemo obećati da se odričemo upotrebi sile”, kazao je on.

Tenzije između SAD-a i Kine su visoke u posljednje vrijeme, a posebno nakon što je Taipei posjetila predsjednica Predstavničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi.

Kina je izvela velike vojne vježbe kao odgovor na posjetu Pelosijeve, a Tajvan je vježbe osudio i nazvao ih “veoma provokativnim”.