Cijena gasa u Evropi uzletela je jutros za 35 odsto premašivši nivo od 1.400 dolara za 1.000 kubnih metara, pokazuju podaci sa londonskoj berze ICE.

Gas za isporuku u martu ugovaran je na holandskom TTF čvorištu po ceni od 1.414,5 dolara za hiljadu kubika, što je 120 evra po megavat-času, izveštava Tas.

Istovremeno, Rojters javlja da je protok prirodnog gasa kroz gasovod Jamal-Evropa ka Poljskoj prepolovljen danas, i da se za sada ne zna da li je smanjenje protoka povezano sa razvojem situacije u Ukrajini, gde je Rusija pokrenula, kako je saopšteno, specijalnu vojnu operaciju.

Ukrajina je druga velika tranzitna ruta za izvoz ruskog gasa u Evropu, dodaje britanska agencija i napomuinje da je ruska državna gasna kompanija Gasprom odbila zahtev za komentarom.

Popunjenost skladišta u Austriji samo 17 odsto

Popunjenost skladišta gasa u Austriji je trenutno između 17 i 18 odsto, što je najmanje u EU, ali i pored toga se ne strahuje od zatvaranja “ruskih slavina” usled ukrajinske krize i sankcija protiv Rusije.

Naime, Austrija ima relativno velike kapacitete za skladištenje rezervi gasa.

Tako skladišta imaju kapacitet od 95,5 teravat-sati.

Poređenja radi najveću popunjenost skladišta ima Portugal sa više od 80 odsto, ali to je svega 3,57 teravat-sati gasa.

Velika skladišta gasa postoje u Hajdahu, gde, između ostalih, i ruski Gazprom ima svoja skladišta.

Dalja skladišta imaju OMV, RAG, kao u Uniper.

Prema zvaničnim podacima popunjenost skladiša OMV je 17.februara bila na 21,1 odsto, odnosno 5,34 teravat-sati, popunjenost skladišta RAG je na 19,1 odsto, odnosno 3,84 teravat-sati.

Popunjenost Uniperovih skladišta je 20,7 odsto sa 362 teravatsati.

Širom EU je popunjenost skladišta gasa na oko 30 odsto.

To je ukupno 340 teravat-sati.

U Nemačkoj je popunjenost skladišta gasa na 31 odsto odnosno 214 tevarat-sati, u Italiji 40 odsto, ili 198 teravat-sati, Holandii 22 odsto ili 144 teravat-sati, i Francuskoj 25 odsto, odosnon 128 teravat-sati.

Eksperti u Austriji ukazuju da mora da se smanji zavisnost od ruskog gasa i da treba pred iduću zimu tražiti alternativne dostavljače gasa.