CIK BiH, bez saglasnosti oba doma Parlamentarne skupštine BiH, već je tražila 17 miliona za kupovinu opreme potrebne za izbore, koja je predviđena izmjenama i dopunama Izbornog zakona.

ATV
Suština je u tome da se u izborni proces uvedu nove tehnologije, skeneri za lična dokumenta, otisak prstiju i brojanje, kao i video-nadzor. Sve to je predložila SDA.

Iz SNSD-a, kažu da se prvo treba otvoriti pitanje imenovanja i političke pripadnosti članova CIK-a.

“To nam govori da oni već imaju ideju šta hoće, koliko to košta, gdje će da kupe i ostalo”, kaže Snježana Novaković Bursać, srpski delegat u Domu naroda BiH.

“Nemoguće je da je CIK, koja bi trebala biti nezavisni organ, to nije, jer tu sjede ljudi koji su izabrani iz različitih političkih partija, nama priča o zaštiti i legalitetu izbornog procesa na ovaj način”, rekao je Miroslav Vujičić, poslanik SNSD-a u PD PS BiH.

Ni HDZ BiH neće podržati izmjene Izbornog zakona. Za njih je ključni problem izbor hrvatskog člana u Predsjedništva BiH.

Uvođenje novih tehnologija prema prijedlogu SDA primjenjivalo bi se tek na opštim izborima 2026., dok bi se na narednim lokalnim izborima sproveo pilot projekat.

Iz Republike Srpske i dalje upozoravaju da se ovim izmjenama CIK-u daju dodatna ovlaštenja i zaobilaze se institucije. Ostaju pri stavu da se o ovako osjetljivom pitanju ne bi trebalo raspravljati po hitnom postupku.