Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović ukazala je u razgovoru sa predsjedavajućom Savjeta ministara Borjanom Krišto na važnost dosljednog poštovanja Ustava, kao i intenziviranja dijaloga sa ciljem rješavanja važnih pitanja o kojim postoji saglasnost predstavnika svih konstitutivnih naroda.

Na sastanku u Sarajevu razgovarano je o prioritetima u radu novog Savjeta ministara, kao i potrebi koordinacije sa relevantnim institucijama na drugim nivoima vlasti, saopšteno je iz Predsjedništva BiH.

Cvijanovićeva je čestitala Krištovoj na imenovanju, te poželjela uspjeh u radu novog saziva Savjeta ministara.

Ustavni sud od pravnih stvari pravi političke odluke
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da nepokretna imovina pripada entitetima i da u Ustavu BiH ne piše da ona pripada BiH, te da se ne slaže sa postupcima Ustavnog suda BiH koji od pravnih stvari pravi političke odluke.

Cvijanovićeva je rekla da se ne slaže sa činjenicom da su se strane sudije, prilikom donošenja bilo koje odluke, morale konsultovati sa visokim predstavnikom koji je u određeno vrijeme bio na toj funkciji.

– To su nam i sami potvrdili. Pojedine strane sudije, koje se nalaze u Ustavnom sudu BiH ili su se nalazili, u svojim memoarima su to potvrdili. Za mene je to skandalozno. Sjedite u Ustavnom sudu, bavite se tako važnom materijom i u vašim rukama je obaveza da utvrdite da li je nešto usklađeno sa Ustavom, a vi morate da konsultujete nekoga ko se nameće kao politički organ i da ga pitate da li nešto smijete ili ne – naglasila je ona.

Cvijanovićeva je navela da je zahtjev člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića o ocjeni ustavnosti Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti, preuranjen i da nisu ispunjene ni proceduralne pretpostavke, jer zakon nije stupio na snagu.

– Ne znam čemu tolika žurba, osim ako nije neka potreba da se neko identifikuje sa nekim zahtjevom – rekla je Cvijanovićeva i dodala da se ovdje ne radi o nečijem pravu da pokrene inicijativu, nego da je riječ o neslaganjima oko imovine.

Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti biće, kako je rekla Cvijanovićeva, još jedna “vruća” tema kojom će se baviti u budućnosti.

Ona je naglasila da su institucije Republike Srpske više puta iznijele stav o imovini i da u Ustavu BiH, koji je Aneks četiri Dejtonskog sporazuma, ne piše da se ta oblast reguliše na nivou BiH.

Bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović podnio je juče Ustavnom sudu BiH zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti.

Narodna skupština Republike Srpske 28. decembra usvojila je Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti, a Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Srpske nije prihvatilo zahtjev Bošnjaka za utvrđivanje povrede vitalnog nacionalnog interesa u ovom zakonu.