Nakon masakra u beogradskoj Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” i pucnjave u Lukavcu, kada je 13-godišnji đak teško ranio nastavnika, mnogi se pitaju šta je sledeće.
Svi su svjesni da se nešto mora reduzeti, ali mjere koje predlaže Miroslav Popržen, direktor jedne od najvećih osnovnih škola u Srpskoj i predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola Banjaluke, mnoge će iznenaditi.

“Učiteljima i razrednim starješinama roditelji treba da daju saglasnost, kako bi oni imali pravo da pregledaju sadržaj školske torbe i opeme učenika”, rekao je Popržen za Srpskainfo.

On je precizirao da bi ovakvu saglasnost roditelji trebalo da potpišu pri upisu učenika u prvi razred i da bi ona trebalo da vrijedi do kraja osnovne škole.

Popržen predlaže i apsolutnu zabranu korištenja mobilnih telefona u školi.

“U osnovnoj školi “Sveti Sava” u Banjaluci , mi smo takvu mjeru već uveli i ona daje rezultate”, kaže Popržen.

On smatra da bi školska dvorišta trebalo da budu zatvorena nakon završetka nastave u drugoj smjeni, ili bar u periodu od 20 časova do tri ujutru.

“Neophodno je i smanjenje broja učenika u odjeljenjima i povećanje broja stručnih saradnika, dakle psihologa, pedagoga i socijalnih radnika, pogotovo u velikim školama sa nekoliko stotina đaka”, kaže Popržen.

Predlaže i da direktori, stručni saradnici i nastavno osoblje imaju status službenih lica.

Mnogi stručnjaci za obrazovanje, a pogotovo zagovornici dječjih prava, ovakve mjere bi smatrali krajnje rigidnim, jer bi škole, ustrojene po ovakvim pravilima, ličile na kasarne.

“Ko god ima prigovora, neka dođe u školu i provede bar jedan radni dan na nastavi i u školskom dvorištu, pa će mu biti jasno o čemu govorim”, kaže Popržen.

On naglašava da se red mora znati, kako bi se obezbijedili elementarni uslovi za vaspitavanje i obrazovanje đaka.

“Da budemo jasni, velika većina đaka, rekao bi bar 95 odsto njih, su lijepo vaspitana i pristojna djeca. Ali, ne smijemo dozvoliti da pet odsto onih drugih ometa normalan nastavni proces i prijeti nasiljem”, kaže Miroslav Popržen.