Generalni direktor UKC-a Republike Srpske Vlado Đajić izjavio je povodom obustavljanja istrage o slučaju “kiseonik” da je plasiranje takvih informacija u vrijeme kovida predstavljalo napad na zdravstvo i da je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković iz ličnih interesa želio da stvori paniku u javnosti.
Đajić je rekao da je vrijeme borbe sa kovidom bilo teško i da je Stanivuković svjesno išao da napravi katastrofu.

“Svi su znali da je kiseonik ispravan, taj isti kiseonik se i danas daje. Isti je dobavljač”, izjavio je Đajić novinarima.

Đajić je pozvao sve koji su propatili zbog afere u vezi sa kiseonikom, od zdravstvenih radnika, pacijenata i njihovih porodica, da se okupe u četvrtak, u 16.00 časova, na Trgu Krajine da bi poručili Stanivukoviću da nikada više ništa ne radi protiv stanovnika Banjaluke i Republike Srpske. On je zahvalio načelnicima Klinika koji su bili direktno angažovani na liječenju kovid pacijenata i svim zaposlenima.

Načelnik klinike za infektivne bolesti Antonija Verhaz rekla da je period kovida bio izuzetno težak i da su od januara 2020. godine do kraja pandemije pregledali i liječili više od 30.000 pacijenata.

“U trenutku velikog talasa došla je informacija o nesavjesnom korištenju kiseonika. To je bacilo sjenu na sav naš dotadašnji rad. Morali smo danonoćno zvati i uvjeravati pacijente da je kiseonik ispravan. Ta afera bacila je mrlju na lavovsku borbu zdravstvenih radnika”, istakla je Verhazova.

Načelnik Urgentnog centra Slavica Zeljković istakla je da je afera “kiseonik” predstavljala napad na zdravstveni sistem i na zdravlje građana, te da je to izazvalo strah i nepovjerenje kod pacijenata.

“Mnogi su čak odbijali da budu primljeni u bolnicu, tražili i potpisivali da ih ne stavljamo na kisoničku terapiju”, rekla je Zeljkovićeva i dodala da je to bio najteži momenat.

Načelnik Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane Peđa Kovačević napomenuo je da je kroz ovu kliniku prošlo blizu 2.000 pacijenata oboljelih od kovida 19 koji su bili u kritičnom stanju i da su svi bili liječeni kiseonikom.

“Ne smijemo zaboraviti činjenicu da smo imali posjetu Svjetske zdravstvene organizacije i da smo ocjenjeni kao jako uspješni u liječenju životno ugroženih bolesnika”, napomenuo je Kovačević.

Načelnik Klinike za plućne bolesti Mladen Duronjić je rekao da je i sam primao taj kiseonik, kao i da ga i dalje koriste. “Tim kiseonikom smo liječili i predsjednika Republike”, napomenuo je Duronjić.

Načelinik Klinike za dječije bolesti Vladimir Mirošljević rekao je da je on nastavio da u ovoj klinici daje taj kiseonik, jer se koristio i prije pandemije, a koristi se i sada.

“To je bio je bio moj stav i svih koji rade na Klinici za dječije bolesti. Niko nema pravo da nekome oduzme život. S tim se nije igrati. Nije problem ako je neko pogriješio, nego je problem da to prizna, gradonačelniče izvolite”, rekao je Mirošljević.