Dobili smo prvi polufinalni par na Mundobasketu.

Protivnik Sjedinjenim Američkim Državama biće selekcija Njemačke koja je danas u Manili nakon velike borbe savladala reprezentaciju Letonije sa 81:79. Tako je završena letonska bajka u Manili. Njemačka nije blistala danas, ali je ipak pokazala više i sasvim zasluženo izborila svoje drugo polufinale u istoriji.

Bio je to očekivano mnogo neizvjesniji duel nego ona dva jučerašnja. Latvijci su poveli sa 13:3, ali Nijemci su vrlo brzo uhvatili priključak. Na poluvrijeme se otišlo pri rezultati 36:34 za Njemačku. Nije to bilo poluvrijeme za pamćenje.

I u nastavku smo gledali egal utakmicu, a Njemačka u posljednju četvrtinu ulazi sa vođstvom 62:59. Latvijce je u igri držao Davis Bertans koji je do tada pogodio šest trojki. U odlučujućih 10 minuta, Njemačka je ipak uspjela slomiti otpor selekciji koja je u svom debiju oduševila u Manili. Za prve dvije minute su napravili seriju od 8:0. Ipak, Latavije prišla na minut i po do kraja na minus 2 (77:79), ali snage za preokret nisu imali. Bertans je na kraju imao šut za pobjedu, ali nije pogodio trojku.

Najefikasniji u pobjedničkom timu bili su braća Vagner. Franc je ubacio 16, a Moric 12 koševa, Andreas Obst je dodao 13 poena. Kod Leotanaca koji su odigrali sjajno Svjetsko prvenstvo Bertans je imao 20 koševa, a Arturs Žagars 24.

Utakmica između Njemačke i SAD igra se u petak. Danas se igra posljednje četvrtfinale između Slovenije i Kanade. U slučaju pobjede Kanađana, Srbija i Njemačka će zvanično osigurati plasman na Olimpijske igre u Parizu.