Narodna skupština Republike Srpske danas bi trebala raspravljati o Nacrtu zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) RS-a, a uoči sjednice stigli su pozivi iz Washingtona i Brisela da to ne čine.

Zastupnici stranaka vladajuće koalicije u RS-u dostavili su predsjedniku Narodne skupštine Nedeljku Čubriloviću Nacrt zakona o visokom sudskom i tužilačkom vijeću RS-a, sa zahtjevom da bude razmatran već na idućoj redovnoj sjednici koja je zakazana za danas, 8. februar. Na sajtu NSRS-a ova tačka nije uvrštena u dnevni red, ali je moguće da će to učiniti na današnjem kolegiju.
Vlast u ovom bh. entitetu želi povući nadležnost s nivoa države Bosne i Hercegovine u oblasti pravosuđa. U RS-u sada smatraju da Ustavom BiH nije definisana nadležnost države u oblasti pravosuđa te žele formirati svoje Visoko sudsko i tužilačko vijeće kako bi sami imenovali sudije i tužitelje te predsjednike sudova na teritoriji RS-a, kao i za odlučivanje o prestanku mandata.


Ambasada SAD-a u BiH pozvala je sve lidere da odbiju raspravu o Nacrtu Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske

“Prijetnje povlačenjem iz državnih institucija i uspostavom paralelnih institucija u entitetu Republika Srpska ometaju stabilnost i napredak Bosne i Hercegovine na štetu svih njenih građana. Pozivamo sve lidere da odbiju radnje, kao što je nacrt zakona o kojem se raspravlja, koje podrivaju ustavni poredak i dozvoljavaju cvjetanje korupcije. Sada je vrijeme da se radi na transparentnosti i odgovornosti koje su potrebne BiH kako bi napredovala”, navodi se u odgovoru za Radio Slobodna Evropa iz Ambasade SAD-a u BiH.

Evropska komisija saopštila je da očekuje od vodstva RS-a i Narodne skupštine RS-a da se suzdrže od bilo kakvog jednostranog koraka i da raspravljaju o bilo kojem pitanju koje izaziva zabrinutost unutar državnih institucija, uključujući Parlament i Vijeće ministara.

Ovo je u odgovoru za RSE navedeno iz Delegacije Evropske komisije u vezi s Nacrtom zakona o osnivanju VSTV-a RS.

“Uspostavljanje posebnog entitetskog regulatornog tijela za pravosuđe RS predstavljalo bi kršenje ustavnopravnog poretka BiH. Usvajanje ovog zakona u RS-u predstavljalo bi neprihvatljivo miješanje u nezavisnost pravosuđa BiH, a rezultiralo bi nazadovanjem zemlje prema evropskim standardima”, navodi se iz Evropske komisije.

Dodaje se kako VSTV BiH ima ključnu funkciju da garantuje nezavisnost, integritet i odgovornost pravosuđa u cijeloj Bosni i Hercegovini.

Sjednica Narodne skupštine RS-a zakazana je za danas s početkom u 10:00 sati.