Savjet ministara BiH trebalo bi sutra da održi sjednicu na čijem dnevnom redu će, između ostalog, biti gasne interkonekcije, ali i nacrti zakona o spoljnim poslovima i izmjenama Zakona o VSTS-u, a veliko je pitanje šta će i da li će od toga išta biti usvojeno.

Prethodna sjednica Savjeta ministara BiH nije održana upravo zbog ovih tački dnevnog reda, odnosno iz razloga što, s jedne strane srpski ministri insistiraju na usvajanju Nacrta osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja sporazuma između BiH i Srbije o izgradnji gasovoda ‘Nova istočna intrekonekcija BiH i Srbije’, ali su protiv toga da se usvajaju izmjene zakona o VSTS-u i spoljnim poslovima, a na čemu insistiraju bošnjački ministri.

Osim “Istočne interkonekcije”, na dnevnom redu Savjeta ministara BiH je i Nacrt osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja sporazuma između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske o izgradnji gasovoda “Južna interkonekcija BiH i Republike Hrvatske”.

Priču o gasnim interkonekcijama, o kojima se razgovori vode već godinama, dodatno su zakomplikovali Denis Bećirović i Željko Komšić, članovi Predsjedništva BiH. Komšić je nedavno rekao da bez usvajanja zakona o gasu na nivou BiH neće dati potpis za “Južnu interkonekciju” i “Istočnu interkonekciju”, ističući da je i Bećirović sklon njegovom stavu. Saopštenje iz Bećirovićevog kabineta upravo je to i potvrdilo, tako da i, ukoliko Savjet ministara BiH usvoji nacrte za vođenje pregovora o gasnim interkonekcijama, sve će biti zaustavljeno u Predsjedništvu BiH.

Nakon najava Komšića i Bećirovića reagovao je Elemedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH, odbacivši primjedbe Komšića da su razgovori o gasnoj interkonciji pravo i odgovornost članova Predsjedništva BiH.

“To jednostavno nije tačno i mene niko neće spriječiti da radim svoj posao”, rekao je Konaković, pozvavši Komšića da obezbijedi parlamentarnu većinu za njegovu inicijativu u vezi sa donošenjem zakona o gasu na nivou BiH.

On je već nekoliko puta rekao da nema ništa protiv gasnih interkonekcija te da se radi o ekonomskim i razvojnim projektima za koje je zainteresovana i Federacija BiH, ali da sve mora ići sa nivoa “države”.

Na Bećirovićeve i Komšićeve izjave reagovala je i Željka Cvijanović, predsjedavajuća Predsjedništva BiH, koja je rekla da blokada projekata koju najavljuju nikome neće donijeti bilo kakvu koristi, ali hoće štetu, i to najveću upravo Bosni i Hercegovini.

“Ako je nekome stalo do građane Republike Srpske odvrati od BiH i uruši samu pomisao o mogućnosti zajedničkog života, onda je ovo najbolji mogući način. Jasno je da se politički ne slažemo o mnogim važnim pitanjima, ali svjesno nanositi ekonomsku štetu Srpskoj i njenim građanima je odraz krajnje zlonamjernosti i neprijateljski čin koji ozbiljno dovodi u pitanje sam smisao postojanja BiH”, rekla je Cvijanovićeva.

Kako će Savjet ministara BiH odlučiti o gasnim interkonekcijama, biće poznato već sutra, ukoliko uopšte bude održana sjednica jer Republika Srpska u ovom trenutku ne želi da podrži zakone o VSTS-u i spoljnim poslovima, insistirajući na tome da se sva pitanja iz 14 prioriteta EU odjednom stave na sto i dogovore, a ne da se parcijalno izvlači ono što je samo u interesu jednog ili drugog naroda.

“Što se tiče 14 prioriteta, i ovdje se radi o nastojanju da se izvuku samo oni koji centralizuju ili žele da centralizuju dodatno BiH. Naš princip je, imate 14 prioriteta, stavite sve na sto, i kada se sve dogovorimo, može sve ići, do tada se ništa neće desiti”, rekao je juče Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

Govoreći o gasnim interkonekcijama, Dodik je rekao da ne vidi razlog da bilo ko u BiH sprečava realizaciju razvojnih projekata te da Republika Srpska nije sprečavala razvojne projekte u FBiH te da očekuje da se tako ponaša i FBiH.

“Sprečavanje projekata govori o nemogućnosti BiH i to se neće mnogo trpjeti”, rekao je Dodik, dodajući da se u posljednjih 12 godina pokušava obezbijediti “Istočna gasna interkonekcija”.