NJUJORK – Članice Generalne skupštine UN glasaće danas o rezoluciji na osnovu koje će se od pet stalnih članica Savjeta bezbjednosti UN zahtijevati da opravdaju upotrebu veta u budućnosti.

Diskusije o reformi veta su rijetke i kontroverzne, ali su oživljene ruskom specijalnom vojnom operacijom u Ukrajini.

Odnoseći se direktno na Rusiju, SAD, Kinu, Francusku i Veliku Britaniju, jedine zemlje koje imaju pravo na veto, mjera će ih „natjerati da plate višu političku cijenu“ kada se odluče na upotrebu veta na rezoluciju Savjeta bezbjednosti, izjavio je neimenovani ambasador jedne od članica koje nemaju pravo na veto.

Kritičari smatraju da je mjera, koju je predložio Lihtenštajn, „jednostavna proceduralna reforma“.

Međutim, još nije poznato da li će reforma natjerati pet stalnih članica da rjeđe koriste veto ili će dovesti do većeg broja takvih postupaka, s obzirom na to da stalne članice koje predlažu kontroverzne tekstove znaju da će njihovi rivali staviti veto samo kako bi ih natjerali da javno opravdaju svoj stav, piše list „Emea tribjun“.

Mjera je prvi put predložena prije više od dvije godine i predviđa sazivanje Generalne skupštine u roku od 10 dana nakon što neka stalna članica iskoristi pravo na veto, kako bi se održala debata o situaciji na koju se veto odnosi.

Oko 60 zemalja pridružilo se Lihtenštajnu u kosponzorstvu reforme, uključujući SAD, što je iznenađujuće velika podrška u UN.

Velika Britanija i Francuska će glasati za reformu iako su se suzdržale od kosponzorstva.

Ni Rusija ni Kina nisu među sponzorima teksta, a diplomata jedne od te dvije zemlje izjavio je da će inicijativa još više podijeliti UN.

Lihtenštajn tvrdi da mjera nije usmjerena ni protiv Rusije niti bilo koje druge zemlje.

Generalnu skupštinu UN čine 193 zemlje.

Izvor: Glas Srpske