Iako je Odesa, grad na jugozapadu Ukrajine koji mnogi nazivaju biserom Crnog mora, nekoliko puta bila na meti napada ruske vojske, građani u ovom gradu se svakodnevno trude da aktivnosti u gradu održavaju i kao prije početka invazije.

Prije nekoliko dana, vrata stanovnicima je ponovno otvorila Odeška opera, a prije izvođenja predstave intonirana je ukrajinska himna dok su se u pozadini redale fotografije pšenice koja se njiše na vjetru.

“Vi ste duša ove opere i mislimo da je veoma važno da nakon 115 dana tišine pokažemo da smo u stanju izvesti predstavu. U slučaju sirena, molimo vas da se krećete prema skloništima u okviru pozorišta”, rekla je pozorišna službenica, piše New York Times.

Tokom reportaže, novinari New York Timesa su se osvrnuli kako na prošlost, tako i na sadašnjost Odese.

“Nije tajna da ruski predsjednik priželjkuje Odesu kao luku ključnu za ekonomiju Ukrajine, kao grad koji je bio dio Ruskog Carstva, ali i SSSR-a”, navodi se u reportaži.


Takođe, ono što Odesu karakteriše jesu i različitosti koje, prema riječima stanovnika, Putin želi uništiti.

“Odesa je kao poseban nacionalni identitet”, rekao je Grigorij Barats, član jevrejske zajednice u ovom gradu.

Povodom dolaska novinara New York Timesa, vrijeme za intervju izdvojio je i gradonačelnik ovog grada Genadij Truhanov koji je naglasio kako je izuzetno važno održati život u gradu kao što je Odesa uprkos problemima.

“Važno je pokazati da je Odesa živa, da je Ukrajina živa. Želimo da stvaramo i živimo, dok je put ruskih okupatora ubijanje i smrt. Ako bi se gospodin Putin usudio udariti na zgradu opere, mržnja s kojom bi se suočio širom svijeta je nezamisliva”, rekao je Truhanov.

Iako se za Truhanova mnogo godina smatralo kako je proruski orijentiran, gradonačelnik grada postao je otvoreni branilac ukrajinske ideje o nezavisnosti.

“Tužan sam što vidim da Rusija uništava svoje tvrdnje da su nacija kulture. Da li bi Putin mogao bombardovati centar Odese? Svako ko je sposoban za Buču, Mariupolj, za ono što se dešava u Nikolaevu, sposoban je za sve. To smo naučili”, rekao je gradonačenik.

Ipak, priznao je kako se zbog svojih stavova suočava s pritiskom dijela stanovnika ovog grada. Pritisak se ogleda i u činjenici da se od njega traži da preimenuje ulicu blizini Gradske uprave koja nosi ime po ruskom pjesniku Aleksandru Puškinu koji je jedan dio života upravo boravio u Odesi.

“Ne. Neću to podržati. Odesa je interkulturalna prijestolnica Ukrajine. Zabrinut sam rastom mržnje prema svemu što je rusko”, zaključio je u intervjuu za New York Times gradonačelnik Odese Genadij Truhanov.