Fudbalska reprezentacija Hrvatske plasirala se šesti put uzastopno na Evropsko prvenstvo.

“Vatreni” su u poslednjem kolu grupe C na “Maksimiru” savladali selekciju Jermenije rezultatom 1:0 (1:0) i tako obezbedili odlazak u Nemačku sledećeg leta.

Mogla je Hrvatska i do prvog mesta u grupi, ali je Turska u drugom poluvremenu izjednačila u Velsu i odnela bod iz Kardifa rezultatom 1:1 (1:0).To znači da će Turska kao prvoplasirana ući u drugi šešir žreba 2. decembra u Hamburgu, a Hrvatska sa druge pozicije će u treći šešir.

Opšti je utisak da su Hrvati mogli mnogo lakše da trijumfuju protiv Jermenije, ali je na golu bio Srbin Ognjen Čančarević koji je zaustavio veliki broj udaraca domaćih igrača.

Kada je Vels poveo protiv Turske u 7. minutu prelepim golom Nika Vilijamsa, trenutna tabela je pokazivala da će Hrvatska biti eliminisana.

Jermeni su, čak, u prvih pola sata pokazali veliku disciplinu u igri i imali najbolju šansu na meču u 30. minutu.

Tada je Hovanisijan izašao potpuno sam ispred Dominika Livakovića, ali je usledila majstorska intervencija i Hrvatska je nekako preživela.

Kazna je stigla u 43. minutu. Borna Sosa je prelepo centrirao, a Ante Budimir se poklonio i lako glavom zatresao mrežu.

Tada je sve postalo mnogo lakše za Hrvate, čak su u tom momentu uz vođstvo Velsa bili prvi na tabeli i “smešio” im se drugi šešir.

Međutim, Turci su uspeli da izjednače u Kardifu, iz penala je u 70. minutu pogodio Jaziči i to je Hrvatsku vratilo u treći šešir.

Za to vreme, “vatreni” su opsedali gol Čančarevića, ali nisu umeli da ga po drugi put matiraju.

Branio je srpski čuvar mreže svašta na ovom susretu, udarce Pašalića i Kramarića u najvećoj meri, te je ostao na jednom primljenom golu na “Maksimiru”.