Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan istakao je da Republika ima sigurnu, moćnu i snažnu Policiju Srpske koja je sposobna da odgovori svim bezbjednosnim izazovima koji postoje u Srpskoj, regiji i šire.
On je istakao da je policija Republike Srpske osnovana iz potrebe samoorganizovanja i samozaštite Srpske i njenih građana u vrijeme raspada Jugoslavije, podsjećajući da su 782 policajca dala život za Srpsku.

Karan je naveo da je Policija Srpske od postanka prije 31 godinu prošla kroz tri faze od kojih je prva postrojavanje 30. marta 1992. godine na Sokocu, a druga učešće pripadnika MUP-a u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Prema njegovim riječima, treća faza jeste mirnodopska tokom koje se, 31 godinu kasnije, može konstatovati da Republika Srpska ima modernu i snažnu Policiju, koja je dovoljno obučena, opremljena i osposobljena da ispunjava svoje osnovne ustavne obaveze i zakonske nadležnosti.

“To su iste nadležnosti koje je obavljala i prije 31 godinu, i u vrijeme oružanog sukoba, da štiti Ustav i ustavni poredak Republike Srpske koji je opšti okvir ukupne bezbjednosti, a onda posebno da štiti sve živote naših građana, njihovu bezbjednost, bezbjednost njihove imovine i da sačuva naš javni poredak sa stabilnim javnim redom i mirom”, rekao je Karan za RTRS.

Govoreći o poziciji Republike Srpske na bezbjednosnoj mapi u regionu i na međunarodnom nivou, Karan je istakao da je ta pozicija jačala osnaživanjem MUP-a.

On je naveo da su se pripadnici MUP-a u periodu nakon Dejtonskog sporazuma suočavali sa nizom različitih oblika kriminaliteta koji nisu bili poznati ranije.

Karan je naveo da danas ima veliki broj bezbjednosnih izazova novijeg datuma kao što su oblasti terorizma, ekstremizma.

“Mi smo bili nekada tranzitna zemlja za drogu, više nismo. Naša regija je zahvaćena i organizovanim kriminalitetom u oblasti narkomanije, regionalnog karaktera. Imamo veliki broj drugih krivičnih djela kao što je pranje novca i finansiranje terorizma”, naglasio je Karan, navodeći da se MUP Srpske organizaciono prilagodio širokom spektru borbe protiv svih oblika kriminaliteta.

On je istakao da je MUP Srpske danas poštovana policijska agencija u regiji i kojoj se vjeruje, navodeći da je u prošloj godini Republika Srpska učestvovala u 19 velikih međunarodnih policijskih akcija na rješavanju najtežih oblika organizovanog kriminaliteta.

Prema njegovim riječima, to je potvrda osposobljenosti Policije da rješava sa drugim policijama tako zahtjevne predmete, a u nekoliko njih Policija Srpske je imala dominantnu ulogu u rasvjetljavanju krivičnih djela.

“Vrlo je važno međusobno povjerenje policijskih agencija da mogu da ustupaju podatke jedni drugima, da vjeruju jedni drugima. Moram reći da je bilo velikih izazova u svim policijama u regionu, to su nam otkrili i Skaj aplikacije, da su neki radnici policije bili i na strani kriminaliteta”, naveo je Karan.

On je naglasio da je uloga MUP-a Srpske nezaobilazna u rješavanju regionalnih najtežih oblika organizovanog kriminaliteta.

Karan je naveo da je saradnja MUP-a Srpske sa Evropolom poprilično dobra, te da je nedavno potpisan ugovor o razmjeni podataka sa Evropolom kroz kontakt tačku.

“I bez te kontakt tačke, zbog povjerenja, bilo je najmanje 12 akcija u saradnji sa Evropolom proteklih godina”, rekao je Karan.

On je istakao da se koncept dalje izgradnje ukupne slike o MUP-u Srpske ogleda u tome da Ministarstvo, osim što mora biti zakonito i profesionalno, mora gajiti i dići na još veću stepenicu etičke vrijednosti Ministarstva.

“Ne samo da u našim redovina neće biti mjesta za one koji uđu u kriminal, nego ni za one koji svojim nedoličnim ponašanjem i nedisciplinom ruše ugled MUP-a. Naši policajci su policajci 24 časa i sa uniformom i bez uniforme”, istakao je Karan.

On je rekao da je uvođenje srednje škole unutrašnjih poslova jedna od mjera koja ide u pravcu “čišćenja Ministarstva” od onih koji su tu zalutali i nisu dobri pripadnici MUP-a.