Rusija neće moći da regrutuje dodatnih 137.000 vojnika osim ako ne objavi direktan rat Ukrajini, prema procenama britanskog Ministarstva odbrane.

U njihovom daljem izveštaju se navodi da je Rusija već “izgubila desetine hiljada vojnika” i da će Putinova naređenja biti sprovedena samo ako se uspostavi otvoreni rat.

Naime, ruski vojni obveznici nemaju obavezu da služe vojsku van ruske teritorije sve dok Moskva insistira da je vojno prisustvo u Ukrajini specijalna operacija, a ne rat.

Podsećamo, Vladimir Putin je naredio ruskoj vojsci da regrutuje dodatnih 137.000 vojnika, što bi zamenilo 75.000 poginulih od početka rata u Ukrajini. Time bi se ruska armija povećala na 1,15 miliona vojnika.

Ruska vojna komanda nudi pozamašne bonuse za prijavu od skoro 5.000 evra. Zapadni analitičari tvrde da je ova regrutacija uglavnom bila koncentrisana na siromašnijim krajevima Rusije, gde često žive neslovenske manjine, a sve sa ciljem da se izbegne širenje nezadovoljstva u glavnim političkim i ekonomskim centrima moći Rusije.

Pozivajući se na ruske obaveštajne izvore, američki Institut za ratne studije tvrdi da su Rusi takođe počeli da regrutuju iz gradova u centralnoj Rusiji, uključujući Moskvu i Sankt Peterburg.

Kako se teret delimične mobilizacije prebacuje na ekonomski naprednije, gušće naseljene i bolje obrazovane ruske regione, očekuje se sve veći otpor regrutaciji i možda ratni protesti“, tvrdi američki institut.

Strašno nesrazmeran procenat poginulih ruskih vojnika u Ukrajini stiže sa periferije Federacije – na primer, iz Tuve, Burjatije ili Dagestana.

“Malo je verovatno da će Putinovo naređenje doneti bilo kakav napredak ka povećanju borbene moći Rusije u Ukrajini”, tvrdi britansko Ministarstvo odbrane.

Kremlj je pokušavao da regrutuje vojne dobrovoljce u poslednja tri meseca, ali stručnjaci kažu da se kvalitet ovih regruta u velikoj meri razlikuje. Američki institut za ratne studije očekuje da će Putin uskoro uputiti jedan od regrutovanih bataljona u Donbas ili južnu Hersonsku oblast, ali da nisu isključeni ozbiljni problemi u individualnoj pripremi ovih vojnika.

“Bolja oprema ne znači nužno efikasnije snage kada osoblje nije dovoljno dobro obučeno ili disciplinovano – što je slučaj sa mnogim pripadnicima dobrovoljačkih jedinica”, navodi se.