U okviru NATO programa “Nauka za mir i bezbjednost” (SPS) u proteklih 10 godina je razvijeno više od 10 aktivnosti sa BiH koje su pomogle u izgradnji kapaciteta za suočavanje sa sajber i hibridnim izazovima, saopšteno je iz NATO štaba u Sarajevu.
Riječ je o temama kao što su sajber odbrana, protivterorizam i otkrivanje opasnosti od eksploziva, a te aktivnosti su pomogle u izgradnji kapaciteta za suočavanje sa sajber i hibridnim izazovima u BiH i širom Jugoistočne Evrope, te u razvoju inovativnih alata i pristupa borbi protiv terorizma i nasilnog ekstremizma.

Stručnjaci ovog NATO programa danas su sa zvaničnicima i istraživačima sa vodećih univerziteta iz BiH razmijenili mišljenja o daljim mogućnostima saradnje.

Na “SPS informativnom danu”, koji je u saradnji sa NATO štabom u Sarajevu održan u Parlamentarnoj skupštini BiH, istaknuto je značajno učešće naučnika iz BiH u regionalnim i međunarodnim istraživačkim naporima.

Viši savjetnik pri NATO programu Nauka za mir i bezbjednost Klaudio Palestini rekao je da je saradnja usklađena sa partnerstvom koje se razvija i u skladu sa bezbjednosnim okolnostima koje se mijenjaju, te se sve više usmjerava na primjenu tehnologija za suočavanje sa novim i nadolazećim izazovima.

Trojica naučnika iz BiH objasnili su učešće u istraživačkim i razvojnim projektima koje podržava SPS, predstavljajući svoje napore da poboljšaju detekciju eksploziva putem vještačke inteligencije i virtuelne stvarnosti, povećanje bezbjednosti komunikacija korištenjem kvantne tehnologije u “pet ge” mrežama, te optimizovanje gorivnih ćelija.

Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Selmo Cikotić rekao je da BiH treba da optimalno iskoristi mogućnosti koje se pružaju u okviru NATO SPS programa i da bude aktivnija u traženju novih rješenja za širok spektar izazova.

Program NATO-a “Nauka za mir i bezbjednost” ostaje otvoren za istraživanje i naučnu razmjenu koja uključuje naučnike i stručnjake iz BiH.

Mogućnosti saradnje objavljuju se kao pozivi za dostavljanje prijedloga, koji se mogu pronaći na veb-stranici SPS-a ili upisom na mejling listu SPS-a.