Narodna skupština Republike Srpske na posebno sjednici odlučuje da li će podržati veto Milorada Dodika u Predsjedništva BiH.

Dodik je Odluku o pokretanju postupka za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma o partnerstvu, trgovini i saradnji između BiH i Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, koja je usvojena bez konsenzusa na 27. redovnoj sjednici Predsjedništva BiH, održanoj 8. juna 2022. godine, proglasio  veoma štetnom po vitalne interese Republike Srpske.

Ukoliko NSRS dvotrećinski podrži Dodika, Odluka Predsjedništva se stavlja van snage.

Predsjednik DNS, Nenad Nešić, prije početka sjednice je rekao da je Dodikovo pozivanje na veto u ovom slučaju suludo i da ga DNS neće podržati. Nešić je rekao da su trgovinske i prijateljske veze RS potrebne sa svima u svijetu i da je isti ovakav sporazum sa Velikom Britanijom popisala i Srbija.

Milorad Dodik je, obrazlažući svoj potez, rekao da je sve radio u koordinaciji sa institucijama RS, kako bi utvrdio da li ono što se predlaže na nivou BiH odgovara Srpskoj.

– U ovom slučaju, postoji mišljenje nekoliko naših institucija da se ne uvažava stav RS. Za mene je nedopustiv svaki sporazum kojim se umanjuje uloga Srpske. Ni jedno ministarstvo u Republici Srpskoj se nije pozitivno oglasilo po pitanju trgovinskog sporazuma – rekao je Dodik, citirajući mišljenja institucija RS o tome šta je konkretno problematično za RS, o čemu je Srpskainfo ranije pisala.

Između ostalog, u delegaciji BiH nije uključen niko iz institucija Srpske, sporazum sa Britancima bi se veoma teško primijenio i pratio jer nije ista situacija kao kod potpisivanja SSP sa Evropskom Unijom; nejasno je ko bi činio zajedničko tijelo sa Velikom Britanijom i kako bi ona odlučivala; sporazum u BiH se potpisuje na bosansko jeziku; pominje se Republika Kosovo bez rezolucije SB UN o statusu Kosova; primjenom sporazuma došlo bi do negativnih efekata za poljoprivredu i do gubitaka po osnovu carina i PDV.

Milorad Dodik je poručio da je odnos Velike Britanije prema RS i Srbima takav da su zagovarali bombardovanje tokom proteklog rata.

– Britansku strahovladu prema Srbima najviše je sprovodio Britanac u ulozi visokog predstavnika, Pedu Ešdan. Tada je imao podršku aktuelne vlasti Britanije. Ona je bila i autor rezolucije u SB UN 2015. kojom su Srbi označeni kao genocidni narod. Zahvaljujući Rusiji i ambasadoru Čurkinu takva rezolucija nije usvojena. Moramo da se borimo za naše vrijednosti. Ako tu izgubimo, izgubili smo na polju naših interesa. Na takav način moramo analizirati svaki sporazum sa Britanijom.-

Dodik je dalje istakao:

– Ako budu uvažene preporke iz RS, tada ćemo mu dati podršku. Svjesni smo njihovom ulogom u ovom trenutku, spremni smo da sarađujemo ali tako da se poštuje ustavna pozicija RS. Ako toga nema, nema saradnje, to je onda neprijateljska aktivnost prema Srpskoj. Džemper zvani BiH sa tri naroda i dva entiteta opet se pokušava rasparati i to baš na onom mjestu gdje se nalazi Republika Srpska – rekao je Dodik i pozvao poslanike da ga podrže.

On je naglasio da ovo nije odnos prema tome šta je i ko je Velika Britanija, nego ko je i šta je Republika Srpske.