Činjenica da je tek nakon 30 godina od masakra vojnika JNA u Dobrovoljačkoj podignuta optužnica za jedan od prvih ratnih zločina, kao i da nisu podignute optužnice za prve ratne zločine u BiH poput Sijekovca i masakra nad vojnicima JNA u tuzlanskoj koloni, govori da pravosuđe BiH ima politički zadatak da promijeni istoriju rata u BiH, s ciljem viktimizacije samo jednog naroda, poručio je predsjednik DNS Nenad Nešić.

Mnoge majke, na žalost, nisu dočekale da u slučaju “Dobrovoljačka” optužnica bude podignuta. Majke čiji sinovi su se mirno povlačili, u skladu sa sporazumom o povlačenju JNA, istakao je Nešić.

Prvi čovjek DNS naglašava da je jedini ispravan način da se zna geneza rata bio da se svi zločini procesuiraju hronološkim redom.

– Ne umanjujem ni jedan zločin, ali tek tada bi imali pravu sliku rata u BiH. Njegovu prirodu i svačiju ulogu. Da se tako radilo, prvo bi imali optužnicu za ubistvo srpskog svata na Baščaršiji, a onda za Sijekovac, Dobrovoljačku, tuzlansku kolonu, Bradinu, Konjic, Jablanicu, Bjelovac, Kravicu, Skelane, Kazane. 42 stradalih u Dobrovoljačkoj, preko 70 ranjenih, su ljudi od krvi i mesa koji su takođe zaslužili satisfakciju. Njihov jedini grijeh je bio što su nosili uniformu JNA i u njoj krenuli ka Srbiji, u skladu sa sporazumom o mirnom povlačenju JNA. Da u ovoj zemlji stanuje pravda, davno bi odgovarali i svi politički naredbodavci kršenja tog sporazuma – smatra Nešić.

Lider DNS naglašava da je obaveza Republike Srpske i srpskog naroda da se sjećaju svojih žrtava da one ne bi pale u zaborav, ali i da ne dozvolimo prekrajanje istorije i satanizaciju naroda koji je uvijek bio slobodarski i pravedan.

– Da smo onakvi kakvim nas žele predstaviti pojedini bošnjački lideri, ti vojnici JNA ne bi bili glineni golubovi. Zato nam je 3. maj opomena da moramo biti mudri i kao narod jedinstveni u odbrani i očuvanju Republike Srpske koja je jedini garant našeg opstanka. Žao mi je zbog svakog stradalog u prethodnom ratu i saosjećam se sa bolom svake majke koja je ostala bez djeteta i svakog djeteta koje je ostalo bez roditelja. Za ovu 31 godinu jedino što smo željeli jeste da i nama neko kaže da mu je žao i da osjeća empatiju – poručio je Nešić.