• Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović rekla je danas da je ukupan dug Srpske na dan 31. decembar prošle godine iznosio 5.833.450.000 KM, odnosno 52,94 odsto bruto domaćeg proizvoda.

“Stanje ukupnog spoljnog duga na dan 31. decembar 2020. godine iznosio je 3.526.390.000 KM, od čega dug Republike Srpske 2.297.560.000 KM, dug jedinica lokalne samouprave 121.420.000 miliona KM i dug javnih preduzeća i Investiciono razvojne banke u iznosu od 1.107.400.000 KM”, rekla je Vidovićeva u Narodnoj skupštini Republike Srpske, obrazlažući Informaciju o dugu sa stanjem na dan 31. decembar 2020. godine.

Ona je navela da je unutrašnji dug na dan 31. decembar 2020. godine iznosio 2.307.060.000 KM.

“Dug Republike Srpske iznosio je 1.723.810.000 KM, dug jedinica lokalne samouprave 370.680.000 KM i dug fondova socijalne sigurnosti 212.580.000 KM”, dodala je Vidovićeva.

Ona je navela da je stanje javnog duga Republike Srpske bilo 4.726.050.000 KM.

Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je Informaciju o dugu sa stanjem na dan 31. decembar 2020. godine.

Ubrzati proces traženja nestalih srba, poboljšati položaj boraca
Skupštinski Odbor za boračko-invalidsku zaštitu predložio je na usvajanje Narodnoj skupštini Republike Srpske set zaključaka kojima treba da se ubrza proces traženja nestalih Srba i poboljša položaj demobilisanih boraca u Srpskoj.

“Odbor poziva Vladu Republike Srpske da preko republičkih i zajedničkih institucija BiH iznađu organizaciona i druga rješenja po pitanju traženjenja, identifikacije nestalih boraca i civila kako bi se taj proces ubrzao”, rekao je predsjednik Odbora za boračko-invalidsku zaštitu Marinko Dragišić.

Predstavljajući u Narodnoj skupštini izvještaj Odbora o održanoj tematskoj sjednici pod nazivom “Stanje u oblasti boračko-invalidske zaštite”, Dragišić je rekao da porodice poginulih i nestalih boraca iz Srpske još potražuju 1.652 nestalih, dok se u tri spomen kosturnice u Republici Srpskoj nalazi 650 neidentifikovanih posmrtnih ostataka.

“Republička organizacija porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila traži od Savjeta ministara da kao osnivač Instituta za nestala lica BiH izvrši totalnu rekonstrukciju ove institucije ili da se Institut ukine i da se traženje nestalih vrati na nivo entiteta, kao što je bilo prije 2008. godine”, istakao je Dragišić.

On je rekao da ovakav zahtjev Republička organizacija potkrepljuje činjenicom da je za 12 godina postojanja Instituta identifikovano svega 265 posmrtnih ostataka lica srpske nacionalnosti, što je poražavajuće.

Odbor je predložio Narodnoj skupštini Republike Srpske na usvajanje i zaključak kojim se traži od Vlade Srpske da u okviru Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica formira stručnu komisiju koja će se baviti odbranom istine u Odbrambeno-otadžbinskom ratu Republike Srpske.

“Odbor poziva organizacije proistekle iz Odbrambeno-otadžbinskog rata da sve svoje aktivnosti konstantno usmjeravaju ka odbrani istine o Odbrambeno-otadžbinskom ratu”, rekao je Dragišić.

U zaključcima Odbora od Vlade Srpske se traži da kroz obezbjeđivanje sredstava iz budžeta ili kreditnih sredstava ubrza stambeno zbrinjavanje porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida koji ispunjavaju uslove po Uredbi o stabenom zbrinjavanju.

Odbor od Vlade se traži da usvoji plan zapošljavanja djece poginulih boraca i obezbjedi neophodna sredstava za njegovu realizaciju kako bi u roku, ne dužem od dvije godine, problem zapošljavanja djece poginulih boraca bio trajno riješen.

Razmotren prijedlog odluke o iznosu garancija
NSRS je razmotrila je, nakon redovne pauze, Prijedlog odluke o izmjeni odluke o iznosu garancija koja može izdati Republika Srpska za ovu godinu kojim se odobrava izdavanje garancija do 750.000.000 KM.

Na dnevnom redu je Prijedlog odluke o izradi zoning planova urbanih zona područja posebne namjene “Klekovača”.

Poslanici će razmatrati informaciju o dugu sa stanjem na dan 31. decembar 2020. godine