Obuhvat imunizacijom u Republici Srpskoj niži je od onog koji je potreban za kolektivni imunitet, naročito kada je riječ o MRP vakcini /protiv morbila, rubeole i parotitisa/, podaci su Instituta za javno zdravstvo Srpske.

Epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske Јela Aćimović izjavila je Srni da je obuhvat MRP vakcinom već nekoliko godina u padu i prošle godine je bio 69 odsto.

  • S obzirom na to da je potreban obuhvat od 95 odsto da bismo bili zaštićeni od epidemija ovih bolesti, neophodne su hitne aktivnosti da bi se što prije nadoknadile propuštene doze i zaštitila djeca koja su u dobu do pet godina najpodložnija komplikacijama zaraznih bolesti – rekla je Aćimovićeva povodom Evropske sedmice imunizacije koja se obilježava od 23. do 29. aprila.

Ona je navela da se u Srpskoj imunizacija vrši u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i Pravilnikom o imunizaciji i hemoprofilaksi protiv zaraznih bolesti.

Aćimovićeva kaže da je Programom mjera za sprečavanje i suzbijanje, eliminaciju i eradikaciju zaraznih bolesti za područje Republike Srpske, koji se donosi za svaku godinu, definisan kalendar obavezne vakcinacije koja je besplatna za svu djecu i omladinu koja joj podliježu.

Ovim kalendarom predviđena je obavezna vakcinacija protiv 10 zaraznih
bolesti – tuberkuloze, hepatitisa B, difterije, tetanusa, velikog kašlja, dječije paralize, infekcije bakterijom hemofilus influence tipa B, morbila /krzamak, male boginje/, rubeole i zaušnjaka.

  • Sve su to zarazne bolesti koje se javljaju masovno ili mogu imati tešku kliničku sliku i za posljedicu invaliditet. Poliomielitis može uzrokovati paralizu, morbili mogu dovesti do upale mozga, pluća ili sljepila, rubeola kod trudnica može dovesti do urođenih deformacija ploda ili čak do smrtnog ishoda – rekla je Aćimovićeva.

Ona je dodala da je od ove godine u kalendar vakcinacije u Republici Srpskoj uvedena i vakcina protiv HPV-a kao preporučena i besplatna za djevojčice i dječake od 11 do 14 godina, odnosno do petnaestog rođendana.

Aćimovićeva je ukazala da, s obzirom na to da HPV virusi izazivaju karcinom, omogućavanje vakcinacije protiv HPV predstavlja prevenciju malignih bolesti, zbog čega ova vakcinacija ima poseban značaj.

Ona je navela da je na raspolaganju najmodernija devetovalentna vakcina protiv HPV koja se koristi u dvije doze u razmaku od najmanje šest mjeseci.

  • Svi koji su stariji od 15 godina, a žele da se vakcinišu protiv HPV, mogu to obaviti u Institutu za javno zdravstvo Srpske i u regionalnim centrima Instituta u Doboju, Zvorniku, Trebinju, Istočnom Sarajevu i Foči, pri čemu sami snose troškove ove vakcinacije – pojasnila je Aćimovićeva.

Ona je istakla da je vakcinacija doživotno ulaganje u zdravlje djece i njihovu dobrobit, te da je zahvaljujući vakcinama, većina djece i odraslih u Evropi imuna na morbile, rubeolu, zaušnjake, difteriju, veliki kašalj, tetanus, dječiju paralizu.

Aćimovićeva kaže da vakcinacija protiv zaraznih bolesti ne štiti samo osobu koja je vakcinisana, nego i ljude oko nje, naročito imunokompromitovane osobe, starije osobe, one koji se zbog određene bolesti ili stanja ne mogu vakcinisati.

Ona navodi da Republika Srpska već više od deset godina učestvuje u obilježavanju Evropske/Svjetske sedmice imunizacije.

Aćimovićeva kaže da će Institut za javno zdravstvo zajedno sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i uz podršku partnera kao što su Unicef i Svjetska zdravstvena organizacija, u okviru sedmice imunizacije, ove godine organizovati brojne edukativne i promotivne aktivnosti širom Srpske s ciljem podizanja svijesti o značaju redovne imunizacije.

Evropska sedmica imunizacije obilježava se svake godine s ciljem promovisanja imunizacije kao ključne mjere u prevenciji bolesti.

Sedmica imunizacije je i prilika da se još jednom naglasi značaj zaštite vulnerabilnih grupa stanovnika vakcinacijom protiv kovida 19.