Zastupnici u Parlamentu Poljske glasali su za novi zakon koji su brojni mediji u ovoj državi ocijenili kao kontroverzno rješenje koje će ograničiti slobodu medija i dovesti u pitanje odnose sa SAD-om.

Prema novom zakonskom rješenju, čiji je predlagač desničarska stranka Prava i Pravde (PiS), kompanije koje se nalaze izvan Evropskog ekonomskog prostora neće više imati pravo posjedovati većinu vlasničkih prava u poljskim medijskim kompanijama.

Zvaničnici PiS-a su poručili kako je zakon potreban kako bi se neprijateljskim silama spriječilo preuzimanje kontrole nad moćnim medijima.


S druge strane, kritičari ovog zakona, mahom iz opozicije, ali i iz medija, rekli su kako ovaj zakon otvara mogućnost državi da preuzme vlasništvo nad brojnim medijima, a naročito kontrolu nad najvećim privatnim kanalom TVN, koji se nalazi u vlasništvu američke grupacije Discovery.

Već ranije poljski energetski gigant PKN Orlen, koji se nalazi u vlasništvu države, preuzeo je kontrolu nad novinskom grupacijom Polska Press, što su mnogi protumačili kao još jedan u nizu udara na medije.

Zbog usvajanja zakona oglasili su se iz Discoveryja te su naveli kako je ovakvo zakonsko rješenje napad na osnovna demokratska načela slobode govora i nezavisnosti medija te su naveli kako se ovakvom odlukom direktno diskriminira ova kompanija i TVN.

Državni sekretar SAD-a Antony Blinken ocijenio je ovakvo zakonsko rješenje zabrinjavajućim u pogledu ostvarivanja slobode medija.

“Velike američke investicije u Poljskoj povećavaju našu kolektivnu sigurnost”, rekao je Blinken.

Odluka pokrenula proteste

Nakon što je poljski parlament usvojio ovu odluku sa 228 glasova za i 216 protiv, hiljade građana se okupilo na ulicama kako bi izrazili nezadovoljstvo odlukom vladajuće koalicije.

Na proteste su izašli i članovi opozicije koji su optužili vladu za narušavanje sloboda, ali i kupovinu glasova u parlamentu s obzirom na to da je prije samog glasanja o zakonu, koalicioni partner PiS-a odlučio napustiti vlast.


“Parlamentarna većina, koja radi na principu korupcije i ucjena, raspada se pred našim očima. Vi ste prevaranti. Ovakvo stanje može potrajati neko vrijeme, ali vi više niste u stanju voditi državu”, rekao je opozicionar Donald Tusk.

Odluke vladajuće partije PiS u posljednjih nekoliko mjeseci izazvale su brojne kontroverze u Poljskoj. Od dolaska na vlast 2015. godine PiS je svojim odlukama potkopao medijske slobode i slobodu govora, što je dovelo do toga da se država pomjeri s 18. na 64. mjesto na indeksu slobode medija.

Osim o medijima, PiS je donio i niz drugih odluka koje su izazvale nezadovoljstvo građana, a tiču se obustave povrata imovine koju su Jevreji izgubili u Drugom svjetskom ratu, miješanja u rad Vrhovnog suda te zakona o abortusu koji je doveo do velikih građanskih protesta tokom 2020. godine.