Električna energija u Federaciji BiH za domaćinstva neće poskupjeti, dok će doći do njenog skoka za privredu, zaključeno je na sastank s predstavnicima “Elektroprivrede BiH” i Udruženja poslodavaca FBiH, a kojem je prisutvovao i Nermin Džindić, ministar energetike, industrije i rudarstva FBiH.

Džindić je nakon sastanka kazao da je razgovarano o povećanju cijene električne energije za privredne subjekte u ovom entitetu, te da je dogovoreno da će “Elektroprivreda BiH” do ponedjeljka pripremiti informaciju, a da će onda razgovarati o tome kako iznaći najbolji model, te da će voditi računa o tome da je cijena električne energije u regionu povećana i da će donositi odluku imajući u vidu situaciju u kojoj je “Elektroprivreda BiH”.

“Imali smo određena neslaganja, ali se nadam da ćemo u ovih nekoliko dana sve izanalizirati i onda javno reći koji su stvarni razlozi za povećanje cijene električne energije za privredu”, kazao je Džindić i dodao da je na sastanku spominjana i taksa za ugljen-dioksid, te da je zaključeno da BiH još ne izdvaja ukupan iznos te takse i da je ona znatno manja u odnosu na one u EU.

Džindić je rekao da su i iz “Elektroprivrede HZHB” tražili povećanje cijene električne energije, te da će i oni biti na sastanku koji je planiran za ponedjeljak.

Admir Andelija, direktor “Elektroprivrede BiH”, kazao je da se mora voditi računa i o tome da je znanto porasla cijena eleketrične energije na svjetskom tržištu, te da je politika ovog preduzeća dosad bila da prati cijene na svjetskim berzama.

“U prethodnim godinama na svjetskom tržištu nije mnogo rasla cijena, ali u ovoj godini bilježimo ogroman skok”, rekao je Andelija te dodao da zna da je to prevelika cijena za privredu u FBiH i da će do ponedjeljka iznaći mogućnost za kompromis.

Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, kazao je da poslodavci uzimaju u obzir sve probleme koje ima “Elektroprivreda” te da su neke kompanije nažalost već potpisale ugovore o povećanju električne energije za 100 i 120 posto, jer je tu bilo “zavrtnja ruku”.

“Sjest ćemo i napraviti dogovor, povećanje mora biti u obimu koji je prihvatljiv”, kaže Smailbegović, te je dodao da bi problem bio veliki jer bi i cijene proizvoda odmah bile veće.