Tužilaštvo BiH donijelo je još jednu odluku o nesprovođenju istrage zbog ratnog zločina nad Srbima u Čapljini tokom 1992. godine, a razlog za nesprovođenje istrage je to što je osumnjičeni preminuo.

Ovo je novi slučaj u kojem je smrt bila brža od Tužilaštva BiH i potvrda dugogodišnje prakse pravosudnih institucija na nivou BiH da odugovlače sa istragama u predmetima u kojima su Srbi žrtve.

Tužilaštvo BiH prije pet dana je obavijestilo MUP Republike Srpske da je donijelo odluku o nesprovođenju istrage protiv Redže Ljeve, osumnjičenog za ratni zločin protiv civilnog stanovništva i genocid nad srpskim narodom u Čapljini tokom 1992. godine. Kao razlog za nesprovođenje istrage navedena je “okolnost koja isključuje krivičnu odgovornost”, a to je činjenica da je osumnjičeni preminuo 24. avgusta 2019. godine.

Portparol MUP-a RS Mirna Miljanović kaže da je tadašnji Centar javne bezbjednosti Trebinje 17. februara 2002. godine podnio izvještaj protiv Redže Ljeve zbog krivičnog djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva i krivičnog djela genocid.

  • Nakon što smo krajem prošlog mjeseca dobili obavještenje od Tužilaštva BiH da je zbog smrti obustavilo istragu protiv bivših visokih hrvatskih političkih funkcionera i oficira Hrvatske vojske i HVO-a osumnjičenih za zločine nad Srbima u Čapljini i miniranje spomen-kosturnice u Prebilovcima, ovo je novi šamar Srbima iz sarajevskog pravosuđa – kaže Miljanovićeva.

Ona ističe da je postupajući tužilac iznio neprihvatljive činjenice i potpuno nelogične konstatacije za koje ne postoji bilo kakvo uporište.

  • Od vremena podnošenja izvještaja do smrti osumnjičenog prošlo je više od 17 godina, a od njegove smrti, pa do obustavljanja istrage, još dvije godine. Prvo pitanje je šta su radili 17 godina i zašto nisu okončali istragu prije smrti osumnjičenog, a drugo je zašto su ima bile potrebne dvije godine poslije smrti da donesu naredbu o obustavljanju istrage – kaže Miljanovićeva.

Predsjednik Republičke organizacije porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila Veljko Lazić kaže da činjenica da je Tužilaštvo BiH poslije dvije godine obavijestilo MUP da je osumnjičeni preminuo pokazuje sav nemar pravosuđa BiH prema srpskim žrtvama.

  • Strašno je ako su čekali da osumnjičeni umre da bi počeli da se bave tim predmetom. Još gore je ako nisu znali da je umro, već su to saznali kada su počeli istragu. To onda znači da više od 17 godina nisu ništa radili i da su izvještaj MUP-a RS o tom zločinu cijelo vrijeme držali u ladici – kaže Lazić.

U izvještaju MUP-a RS iz 2002. godine protiv osumnjičenog Redže Ljeve navedeno je da je nakon protjerivanja srpskog stanovništva iz Konjica učestvovao u širokom sistematskom napadu na civilne objekte, brutalnom, surovom, okrutnom i nečovječnom postupanju prema civilima te uništavanju, pljačkanju i paljenju lične imovine i sakralnih objekata i miniranju spomen-kosturnice žrtvama ustaškog terora u Prebilovcima, što odgovara namjeri iz člana 171. KZ BiH i Konvenciji o genocidu.

Ruka pravde

Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije RS Goran Rogić kaže da je bespredmetno više ponavljati da Srbi ne treba da se nadaju pravdi od pravosuđa BiH.

  • Očigledno da je nekome cilj da one koji su činili zločine nad Srbima ne stigne ruka pravde, jer ne znam kako drugačije prokomentarisati činjenicu da je Tužilaštvo BiH prvu odluku u tom predmetu donijelo poslije 19 godina i to odluku o obustavljanju istrage – kaže Rogić.