Rusija razvija hiljade bespilotnih letelica iranskog dizajna u ogromnoj tajnoj vojnoj bazi, pokazuju dokumenti koji su procureli.

Inženjeri u fabrici Alabuga u Tatarstanu, oko 800 kilometara istočno od Moskve, pokušavaju da proizvedu oko 6.000 nadograđenih dronova do 2025. godine, objavio je Vašington post.

Iako proizvodnja kasni, stručnjaci veruju da bi to moglo da znači da će stotine dronova “Šahed” biti usmerene na ukrajinske mete u isto vreme, umesto desetina koje se trenutno koriste u napadima.

Dokumenti pokazuju da zaposleni, od kojih su nekima oduzeti pasoši da bi sprečili da napuste zemlju, koriste kodna imena za projekat.

Dronovi su stoga “čamci”, eksplozivi su “odbojnici”, a Iran je naizmenično “Irska” ili “Belorusija”. Ovaj program je bio strogo čuvana državna tajna i pored činjenice da se odvijao na ogromnom prostoru veličine 14 fudbalskih terena, koje je trebalo dalje proširivati.

Sve je počelo ove godine, timom koji je restaurirao demontirane dronove iz Irana. Trenutno su u drugoj fazi: sami proizvode karoserije vozila, ali ih opremaju iranskom elektronikom. Početkom sledeće godine, objekat će početi da gradi bespilotne letelice od ruskih materijala i komponenti.

Inženjeri su očigledno nadogradili uvezene dronove i učinili ih vodootpornim, zamenjujući nepouzdane kineske komponente. Oni nameravaju da proizvode ove modele po višim standardima od originalnog Shahed-a.

Međutim, program kodnog naziva “Projektni brod” odložio je rusko Ministarstvo odbrane, a do februara je kasnio više od pet nedelja. Postoje i logistički problemi. Kada je tim organizovao kamione za prevoz prve isporuke dronova sa aerodroma, otkrili su da nemaju viljuškar za utovar u teške sanduke.

Zatim su ga angažovali od lokalne kompanije, ali niko nije bio kvalifikovan da se bavi time.

Uprkos tome, Dejvid Olbrajt, bivši inspektor UN za oružje, veruje da bi Rusija do sledeće godine mogla da pređe sa povremenog lansiranja uvezenih šaheda na redovnije napade sa stotinama njih, piše Telegraf.