• Vojna operacija EUFOR-a Altea sprovodi se u okviru mehanizma “Berlin plus” koji omogućava, ukoliko nastupi prijetnja po bezbjednost u BiH, da on može da poveća svoje kapacitete sa trenutnih 600 vojnika, ali za odluku o tome potrebna je saglasnost Evropske unije, odnosno svih njenih članica.

General u penziji Dragan Vuković, koji je savjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, kaže da njemački diplomata Kristijan Šmit nije bio do kraja precizan kada je izjavio da, ako se stvari zakomplikuju, EU, EUFOR i NATO mogu povećati svoju prisutnost u BiH. Vuković kaže da je Šmit formalno-pravno u pravu, ali da do praktične realizacije onoga što je rekao treba napraviti nekoliko koraka koji otežavaju sprovođenje njegovih riječi u djelo.

  • Za povećanje broja vojnika NATO-a u misiji EUFOR Altea potrebna je saglasnost EU, jer se ta misija odvija pod okriljem EU. Kako stvari stoje, u ovom trenutku gotovo sigurno ne bi bilo konsenzusa unutar EU po tom pitanju, ali s obzirom na sva dosadašnja iskustva, treba biti i pomalo skeptičan prema svemu tome, odnosno prema tome kakvu odluku može donijeti Brisel – kaže Vuković.

On dodaje da EUFOR svake godine u okviru misije Altea sprovodi vježbu “Brzi odgovor” u okviru koje u BiH dođe veći broj vojnika NATO-a, precizirajući da za to nije potrebna posebna saglasnost ili odluka EU.

Penzionisani general Vojske Republike Srpske Momir Zec objašnjava da mehanizam “Berlin plus” omogućava EU da u krizi dopuni sopstvene vojne resurse korišćenjem resursa NATO-a.

To znači, nastavlja on, da u okviru tog mehanizma dogovorenog 2003. godine, EU može zatražiti od NATO-a da stavi na raspolaganje svoja sredstva i kapacitete za operaciju koju vodi EU.

  • Takva je operacija EUFOR Altea. Ono što je interesantno je da se operativni štab operacije EUFOR Altea za BiH nalazi u Vrhovnom štabu NATO snaga u Evropi nedaleko od Brisela, dok je komandant misije na terenu u samoj BiH austrijski general, a razlog je to što ta zemlja nije članica NATO-a, već samo EU – objašnjava Zec.

On dodaje da je Kristijan Šmit u pravu kada kaže da ta misija, odnosno NATO može da poveća svoje prisustvo u BiH, ističući da o tome ipak ne odlučuje isključivo NATO, već i EU.

  • Kada je u pitanju Šmitova izjava, ja bih bio veoma oprezan. Bez obzira na to što su pojedini lideri zemalja EU poput mađarskog premijera Viktora Orbana u posljednje vrijeme pokazali naklonost prema Republici Srpskoj, ne treba biti previše siguran da on pod uticajem Njemačke danas-sutra ne bi dao saglasnost za povećanje broja pripadnika NATO-a u misiji EUFOR Altea – kaže Zec.

Nejedinstvo

Vojno-politički komentator Gostimir Popović kaže da je realnije tvrditi da bi se unutar EU prije postigao konsenzus o proširenju misije EUFOR Altea, nego da bi neka zemlja stavila veto na takvu odluku. On međutim ističe da zagovornike te ideje ohrabruje nešto sasvim drugo.

  • Nepostojanje jedinstvenog unutrašnjeg odgovora na izazove pred kojima je Republika Srpska predstavlja našu najveću slabost i najjači adut u rukama onih koji zagovaraju ili priželjkuju veće prisustvo NATO-a. Drugim riječima, oni koji to priželjkuju i koji o tome govore trenutno u Srpskoj traže “Borisa Miloševića” (srpski ministar u hrvatskoj vladi) koji treba da prizna njihov legitimitet – kaže Popović.