Republika Srpska adekvatno je odgovorila na posljednju protivpravnu odluku dijela Ustavnog suda BiH jer je spriječila efekat državnog udara koji je započeo, ocijenio je pravnik Ognjen Tadić.

Tadić je istakao da samo neupućenim ljudima koji ne razumiju politiku izgleda previše radikalan odgovor Republike Srpske na odluku dijela Ustavnog suda BiH kojom se ukida član 39 Pravila tog suda.

– Cilj ovog ukidanja najvjerovatnije je u vezi sa pripremom ovog suda za preuzimanje većeg broja funkcija visokog predstavnika, uključujući i neka od takozvanih bonskih ovlašćenja i neutralisanje njegovog dejtonskog karaktera koji utvrđuje standard da Ustavnog suda nema bez svih komponenti, a što znači i sudija koje biraju entitetski parlamenti – naveo je Tadić.

Tadić, koji je i bivši predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, napomenuo je da ideja o Ustavnom sudu BiH kao zamjeni za visokog predstavnika nije novost, te podsjetio da je o njoj tokom 2016. godine često govorio i bivši visoki predstavnik Valentin Incko.

– Sada je ova ideja očito osvježena zbog toga što je jasno da Savjet bezbjednosti UN nikada više neće dati neophodnu saglasnost na izbor visokog predstavnika, kao što je nije dao ni za Kristijana Šmita. Nadam se da je svakom u BiH jasno kuda bi sve to odvelo i da bi samo pitanje dana ili godine bilo kada bi Ustavni sud BiH, koji može raditi bez sudija iz Republike Srpske, donio odluke kojima ugrožava mir i dejtonski ustavni poredak – pojasnio je Tadić.

On je upitao ako Ustavni sud BiH, kršeći svoja pravila mijenja njihov sadržaj, šta onda sprečava Denisa Bećirovića i Željka Komšića da u Predsjedništvu BiH naprave isto ili neku prostu većinu poslanika i delegata Parlamentarne skupštine BiH i, primjera radi, promijene Ustav.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik zatražio je juče da Ustavni sud BiH do petka, 23. juna, ukine svoju odluku o izmjeni Pravila ovog suda i vrati je na odluku od prije.

Dodik je, nakon jučerašnjeg sastanka sa predstavnicima institucija Republike Srpske i liderima partija, rekao da će zatražiti savjetodavno mišljenje Ustavnog suda Srpske o nastaloj situaciji i položaju Srpske i svojim savjetodavnim pravnim mišljenjem preporučiti pravno ponašanje.

Ustavni sud BiH saopštio je u ponedjeljak, 19. juna, da je izbrisao odredbu u Pravilu o odgađanju sjednice ako ne prisustvuju najmanje trojica sudija koje je izabrao Predstavnički dom Parlamenta FBiH i najmanje jedan sudija koga je izabrala Narodna skupština Republike Srpske.