Samovoljno djelovanje i lobiranje ministarke inostranih poslova Bisere Turković nastavljeno je i u Njujorku, gdje se sastala sa bivšim zamjenikom visokog predstavnika, a sadašnjim zamjenikom šefa UN kancelarije za borbu protiv terorizma (UNOCT) Rafijem Gregorijanom, kako bi izdejstvovala učlanjenje BiH u ovu organizaciju i postavljanje svoje kćerke na jednu od pozicija u tom tijelu, saznaje “Glas Srpske”.

Kako je našem listu potvrđeno iz više izvora iz Ministarstva inostranih poslova, pokušaji da kćerku Semru Turković-Hrle postavi na jednu od pozicija su pravi razlog njene posjete Njujorku. Kako nam je rekao jedan od izvora, Turkovićeva je održala sastanak sa Gregorijanom, ali ne i sa šefom Kancelarije Vladimirom Voronkovim.

  • Sa Gregorijanom ima dobre odnose, a znajući da je on boravio u BiH i da je dobro upoznat sa svim prilikama, ona pokušava da dogovori imenovanje svoje kćerke u ovu organizaciju. Gregorijan nema ništa protiv, jer bi u suprotnom odbio jedan takav sastanak, znajući da ona u Njujorku boravi bez saglasnosti Predsjedništva BiH – kazao je ovaj izvor.

On dodaje da je jedini problem direktor ove kancelarije pri Ujedinjenim nacijama Vladimir Voronkov, koji dolazi iz Rusije.

Interesantno je da se za vrijeme njenog boravka u Njujorku održavao samit država Globalne koalicije za poraz IS-a u Rimu, a njemu je prisustvovao državni sekretar SAD Entoni Blinken.

Naš sagovornik iz ministarstva kaže da je Turkovićeva umjesto odlaska u Rim, gdje je prisustvovao najviši američki predstavnik, otputovala u Njujork kako bi se sastala sa nekoliko kongresmena i nižim članovima američke administracije.

  • Samit u Rimu bio je prilika da se BiH predstavi na najvišem nivou, ali umjesto toga ministarka je otišla u Njujork da održi privatne sastanke, što je jasan pokazatelj da je imala neki privatni interes. Umjesto nje, BiH su predstavljali v.d pomoćnice ministra Šejla Đurbuzović i ambasador BiH u Italiji Slavko Matanović – rekao nam je ovaj izvor.

O kampanji za učlanjenje BiH u ovu organizaciju, kao i o kandidaturi Semre Turković-Hrle nisu bili upoznati članovi Predsjedništva BiH, ali ni druge institucije u BiH. Turkovićeva je prethodno poslala pismo svom turskom kolegi Mevlutu Čavušogluu u kojem ga poziva da Turska pomogne BiH da pristupi organizaciji.

Iako još nije poznato za koju funkciju je Turkovićeva podnijela kandidaturu, pretpostavlja se da je u pitanju Savjetodavni odbor koji čini 21 država članica, među kojima je, između ostalog, i Turska.

  • Simptomatično je da ona ovu kampanju vodi sama, pogotovo ako se uzme u obzir da joj je često prigovarano, kako od domaćih, tako i od inostranih političara, sastajanje sa predstavnicima organizacija koje se dovode u vezu sa terorizmom – istakao je izvor “Glasa Srpske”.

Kancelarija

Kancelarija za borbu protiv terorizma osnovana je 2017. godine, na inicijativu generalnog sekretara UN Antonija Gutereša. Na njenom čelu nalazi se Rus Vladimir Voronkov, a njegov zamjenik je bivši zamjenik visokog predstavnika u BiH Rafi Gregorijan.

Cilj ove organizacije je bolja koordinacija i planiranje borbe protiv terorizma na globalnom nivou.