Kina bi vjerovatno vrlo brzo uspostavila zračnu nadmoć u bilo kakvom napadu na Tajvan, prema procurjelim američkim obavještajnim procjenama koje postavljaju uznemirujuća pitanja o vojnoj spremnosti samoupravnog otoka.

Dokumenti, dio niza koje je navodno procurio pripadnik američke zračne nacionalne garde Jack Teixeira, pojavili su se dok su se ministri vanjskih poslova G7 sastali kako bi razgovarali o zajedničkoj kineskoj strategiji, a Peking je u nedjelju nakratko zaustavio letove iznad dijela Istočnog kineskog mora.

Povjerljivi dokumenti u koje je Washington Post imao uvid otkrivaju da vojni lideri Tajvana sumnjaju da njihova protivzračna odbrana može “precizno otkriti ispaljivanje projektila” i da je samo oko polovina otočkih aviona sposobna učinkovito se uhvatiti u koštac s neprijateljem.

U dokumentima se također navodi da se Tajvan boji da bi premještanje svojih aviona u skloništa moglo potrajati i do sedam dana, ostavljajući ih ranjivima na raketne napade, te da kinesko korištenje civilnih brodova u vojne svrhe ometa sposobnost američke obavještajne službe da predvidi invaziju.

Analitičari Pentagona zaključili su da bi kineskim zračnim snagama bilo daleko lakše uspostaviti ranu zračnu nadmoć nego Rusiji u invaziji na Ukrajinu.

Kina gleda na Tajvan kao na dio svog teritorija koji će jednog dana ponovno preuzeti, ako bude potrebno i silom. Xi Jinping, kineski predsjednik, proširio je i modernizirao Narodnu oslobodilačku vojsku i smatra se da su kineske oružane snage 14 puta veće od tajvanskih.

Tajvansko ministarstvo odbrane reklo je u izjavi za Post da “poštuje vanjska mišljenja o svojoj vojnoj spremnosti”, ali je njegov odgovor na nedavne kineske vojne vježbe pokazao da su oficiri “apsolutno sposobni, odlučni i samouvjereni”.

Tajvan je prošle sedmice organizovao velike vježbe odgovora na hitne slučajeve u kojima se izvode scenariji uključujući napade projektilima i hemijskim oružjem, nakon što je Kina održala svoju najnoviju vojnu vježbu oko otoka.

Vojni manevri “Joint Sword” uslijedili su nakon nedavnog posjeta tajvanskog lidera, Tsai Ing-wena, SAD-u, glavnom sigurnosnom podupiratelju otoka na sastanke s dvostranačkom skupinom zastupnika uključujući predsjedavajućeg Zastupničkog doma Kevina McCarthyja.

Letovi iz sjevernog Tajvana odgođeni su u nedjelju ujutro nakon što je Kina lansirala raketu sa satelitom koja je izbacila krhotine u vode sjeverno od glavnog grada Taipeija. Tajvansko ministarstvo odbrane saopćilo je da incident nije prijetio teritoriji nacije.

Taipei je rekao da je Peking prvobitno proglasio razdoblje zabrane letova u trajanju od tri dana za lansiranje “novog meteorološkog satelita” s mjesta u sjeverozapadnoj Kini, ali nakon pregovora zabrana je smanjena na oko 30 minuta.

Josep Borrell, visoki predstavnik EU za vanjsku politiku, rekao je u nedjelju na početku sastanka ministara vanjskih poslova G7 u Japanu da će odnos Evrope s Kinom biti određen ponašanjem Pekinga, uključujući ono što se događa s Tajvanom.

Borrell je istakao dvije ključne teme trodnevnog sastanka: potrebu za jedinstvenim pristupom Kini i rastuću zabrinutost oko Tajvana.

“Sve što se dogodi u Tajvanskom tjesnacu puno će nam značiti”, rekao je Borrell.

Visoki dužnosnik američkog State Departmenta također je rekao da će ministri vanjskih poslova G7 posvetiti veliki dio sastanka raspravi o “zajedničkom i usklađenom” pristupu Kini, odražavajući “kolektivnu zabrinutost zbog niza akcija koje Kina poduzima”.

Njemačka ministrica vanjskih poslova, Annalena Baerbock, naglasila je važnost jedinstva.

“Kao demokratije, uspješni smo u sistematskom takmišenju s autokratskim silama kada naši partneri i prijatelji diljem svijeta imaju povjerenja u nas,” kazala je Baerbock.