Izgleda da je Ukrajina, na koju se sve više vrši pritisak, podigla tempo svoje kontraofanzive.

Kako tvrde brojne analize razvlačenje kontraofanziva, započete krajem jula, i zimski zastoj imali bi, na primer, posebne posledice u Sjedinjenim Državama, jer bi mogla da se pojačaju pitanja oko američke podrške ratu u vreme žestoke izborne godine.

“Ukrajina ne sme da izgubi ovaj rat”, rekao je ranije ovog meseca nemački ministar finansija Kristijan Lindner tokom posete Kijevu, preneo je Blic.

Dok zabrinuti Zapad šalje Kijevu pomoć u avionima, izgleda da je Ukrajina odlučila da pojača tempo napada.

O tome svedoče nedavno probijanje prve linije ruske odbrane kod Tokmaka u Zaporožju, oslobađanje taktički važnog sela Urožajne 16. avgusta, kontinuirani napadi dronovima na Moskvu, kao i uništavanje ruskog strateškog bombardera u Novgorodskoj oblasti.

“Novi glas Ukrajine” prenosi da glavni udar dolazi sa jugoistoka, gde ukrajinska vojska postepeno napreduje kroz minska polja i pod napadom ruske avijacije. Glavni komandant ukrajinskih snaga Valerij Zalužni rekao je da njihove snage “nastavljaju da stvaraju uslove za napredovanje korak po korak”.

Početkom avgusta je Ukrajina rekla da je uspela da probije rusku odbranu na nekim mestima na jugu.

“Kontraofanziva možda kasni ali ide prema planu”, rekao je ministar odbrane Oleksij Reznikov.
Nedavni uspeh Ukrajine kod Tokmaka verovatno je povezan sa poslednjim napredovanjem njenih snaga severno i istočno kod mesta Robotine, 23 km severoistočno od Tokmaka, rekao je u subotu Institut za proučavanje rata (ISW).

Ukrajinske snage su takođe, 19. avgusta nastavile kontraofanzivu na više frontova. Kako je preneo “Novi glas Ukrajine”, napredovale su u smeru Avdejevka-Donjeck i unutar zapadne Zaporoške oblasti. Borbe i dalje traju u oblasti Berdjanska, na granici regiona Donjecka i Zaporožja, kako i području Melitopolja na zapadu Zaporožja.

Ranije je ISW procenio da su nedavni ukrajinski dobici blizu manjih naselja na granici između Donjecke i Zaporoške oblasti, kao i zapadnom delu Zaprožja, bili taktički značajni zbog svog uticaja na ruske odbrambene položaje.

Dok je ukrajinska vojska primorana da postepeno napreduje kroz ruska minska polja, pod kišom njene avijacije, ta situacija će se možda uskoro preokrenuti. Holandija i Danska će isporučiti Ukrajini borbene avione F-16 čim se ispune uslovi za transfer, nekoliko dana nakon što su SAD odobrile moguću isporuku lovaca Holandiji i Danskoj.

“42 aviona. I to je samo početak”, rekao je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, a sa F-16 u svom arsenalu, Ukrajina bi mogla da poveća svoje vazduhoplovne snage za polovinu, piše “Forbs”.

Ti lovci trebalo bi da unesu duboku izmenu u načinu na koji Kijev raspoređuje svoje vazdušne snage – pomeranje ka udarima dugog dometa koji smanjuju gubitke. Američki dizajnirani avioni mogli bi takođe da povećaju ukrajinske vazduhoplovne snage za pola.