bog propusta nadležnih pravosudnih institucija da sankcionišu govor mržnje pojedinih domaćih političara taj “virus” sve više se širi i među običnim ljudima, upozoravaju stručnjaci.
Sociolog Ivan Šijaković kaže kako se točak života u BiH sve više kreće unazad, u neke devedesete prošlog vijeka.
- Jednostavno pojedini političari, a među kojima se u posljednje vrijeme posebno ističe lider SDA Bakir Izetbegović, ali i ljudi iz njegovog bliskog političkog okruženja, ne biraju riječi kada govore o “drugima”, a pogotovo o Srbima. Sve to ostaje nekažnjeno, jer ko bi to mogao sankcionisati s obzirom na to da se pravosudne institucije nalaze pod njihovom kontrolom. Nažalost sve to se “preliva” i na obične ljude koji čitavu tu retoriku punu mržnje gutaju i upijaju poput spužve. I to je nešto što me brine – kaže Šijaković.
Prema riječima predsjednika DNS-a Nenada Nešića, sve ovo neminovno dovodi do toga da BiH svakim danom postaje sve teže mjesto za normalan suživot.
- U aprilu sam predložio da Predstavnički dom Parlamenta usvoji dokument kojim bi se osudio Izetbegovićev govor mržnje, ali stranke iz FBiH to nisu htjele podržati, pa čak ni one koje se deklarišu kao “građanske”. Lider SDA je nastavio sa uvredama i time pokazao da se ne boji nikakve kazne – istakao je Nešić dodajući kako ga posebno boli činjenica to što lider SDA nijednom do sada nije našao za shodno da se izvini zbog svojih uvredljivih izjava na račun srpskog naroda u BiH.
Dekan Fakulteta za bezbjednost iz Banjaluke Slobodan Župljanin kaže kako dosadašnja ekstremna retorika Izebegovića, ali i nekih drugih bošnjačkih javnih ličnosti, mora biti najstrože sankcionisana.
- Zašto do toga i nije došlo? Mislim da najveća odgovornost pada na leđa nadležnih tužilaštava koja ne postupaju u skladu sa svojim pravima i obavezama. Ono što zabrinjava jeste što se javno mnjenje polako navikava na ovakve izjave, te onda ne treba da čudi što to onda ostane bez nekog daljeg eha i odgovarajuće reakcije – kaže Župljanin naglašavajući da ovakva uvredljiva retorika ne koristi nikome, pa ni samom Izetbegoviću, a ni bošnjačkom narodu u BiH.
Inače, u fokus javnosti ovih dana ponovo se našao Izetbegović koji je nakon što je srpski narod etiketirao “genocidaškim”, na nedavnom obilježavanju stradanja Bošnjaka u Prijedoru Srbe uporedio i sa nacistima. Izetbegović, a ni ministarka inostranih poslova BiH Bisera Turković koja ga je “pratila” u ovakvim i sličnim izjavama, baš kao i pojedini članovi njenog kabineta, ali i bivši vjerski poglavari, ostali su nekažnjeni.
Kazna i do 10 godina
“Govor mržnje” inače kao pojam nije definisan u domaćem zakonodavstvu, ali je kao inkriminišuće krivično djelo u Krivičnom zakonu BiH definisano “izazivanje vjerske i nacionalne mržnje i netrpeljivosti”. Predviđena kazna je od tri mjeseca do tri godine. U slučaju da ovo krivično djelo počini neko zloupotrebom svog položaja, kazna može biti i do deset godina.