Međunarodni antikorupcioni sud koji bi djelovao na principima Haškog tribunala vjerovatno je fikcija, a u najboljem slučaju stvar koja je vezana za neku daleku budućnost.

Kažu ovo sagovornici “Glasa Srpske” komentarišući nedavnu izjavu novosadskog advokata Tomislava Šunjka koji je otkrio da bi uskoro mogao biti formiran jedan ovakav međunarodni sud koji bi, navodno, trebalo da se bavi slučajevima velike korupcije u kojima “domaće pravosudne institucije nisu adekvatno odreagovale, odnosno nisu pokrenule sudske procese i procesuirale počinioce”.

Prema riječima profesora Pravnog fakulteta u Istočnom Sarajevu Radomira Lukića, bio bi to pravni presedan, jer do sada nikada nije bilo ovakvih međunarodnih sudova.

  • Nije poznato ni ko bi to mogao uraditi. Na koga bi se to odnosilo? Mnogo stvari je otvoreno. Stoga sam mišljenja kako se ipak radi o futuru drugom, odnosno dalekoj budućnosti. Ako i postoji jedna takva ideja, potrebno je mnogo vremena da ona zaživi i u praksi – istakao je Lukić dodajući kako samo treba da se prisjetimo koliko je mnogo vremena trebalo da bude osnovan Međunarodni krivični sud u Hagu, odnosno Rimski tribunal.

Smatra da, ukoliko jednog dana do toga i dođe, ovaj sud bi sigurno imao i jednu političku agendu i vjerovatno bi bio i moćno oružje u rukama velikih zapadnih sila koje bi se onda mogle “obračunavati” sa “neposlušnima”.

  • Nije tajna da sve što se radi u svetu na kraju biva upotrebljeno u svrhu međunarodnih političkih igara. Nema ustanove i čoveka, ali i ideje koja se ne može upotrebiti i zloupotrebiti – naglasio je Lukić.

Slično mišljenje dijeli i banjalučki advokat Milan Petković navodeći da je još kao student učio da je postojanje međunarodnog krivičnog prava u teoretskom, ali i praktičnom smislu sporno i diskutabilno.

  • To se, uostalom, pokazalo i na primjeru Haškog tribunala koji je osnovan kao jedan surogat, te je postao Frankenštajn međunarodnog prava. Smatram kako je ova priča o međunarodnom antikorupcionom sudu fikcija, jer nije realna. Antikorupciono djelovanje je isključivo u nadležnosti država i nacionalnih sudova, a ne dijela međunarodne zajednice – rekao je Petković.

Do zaključenja ovog broja “Glasa Srpske” nije uspio da stupi u kontakt sa novosadskim advokatom Tomislav Šunjkom, koji je prije par dana gostujući u jednoj TV emisiji otkrio kako će uskoro biti osnovan ovaj međunarodni sud koji će djelovati na principima Haškog tribunala.

On je tada istakao kako je ispod radara ovdašnje javnosti promaklo posebno zasjedanje Generalne skupštine Ujedinjenih nacija protiv korupcije (UNGASS) koja je početkom ovog mjeseca donijela Deklaraciju o borbi protiv korupcije.

Prema njegovim riječima, ako se ovome doda i uredba o sankcijama koju je potpisao američki predsjednik Džo Bajden, a u kojoj je, između ostalog, fokus stavljen i na borbu protiv korupcije na prostorima zapadnog Balkana, stvari postaju jasnije u kom pravcu će ići međunarodna politika.