Tomas Fičen će, ipak, doći u Bosnu i Hercegovinu kao novi njemački ambasador jer je juče u Narodnoj skupštini Republike Srpske “pao” veto srpskog člana Predsjedništva BiH, Milorada Dodika.

Da bi Dodikov veto iz Predsjedništva BiH bio potvrđen potrebna mu je dvotrećinska podrška u NSRS, pa je već na početku bilo jasno da je neće imati jer vladajuća koalicija odavno nema toliko ruku, dok poslanici SDS, PDP i DNS nisu ni došli na sjednicu.

Iz opozicionih redova je došao samo Nebojša Vukanović u ime Liste Za pravdu i red, i poslanici SPS zajedno sa liderom te stranke, Goranom Selakom.

Ni SNSD nije glasao “za”
Zanimljivo je da, prilikom glasanja, za Dodikovu izjavu niko od prisutnih poslanika nije bio za, niti protiv, ali je bilo 46 uzdržanih.

Istovremeno, Narodna skupština je prostom većinom usvojila dva zaključka koje su usaglasile stranke vladajuće koalicije.

Prvim se kaže da Narodna skupština daje agreman ambasadoru, što u suštini predstavlja totalnu promjenu stava, jer je Dodik dva puta u Predsjedništvu BiH glasao protiv davanja agremana Tomasu Fičenu.

Drugim zaključkom se odbacuje njemačka intervencionistička politika, rezolucija Bundestaga, te se poziva Njemačka da dosljedno primjenjuje Dejtonski sporazum.

Amaterizam
Istoričar i iskusni diplomata Slobodan Šoja ocjenjuje da je jučerašnji ishod sjednice NSRS, da novoimenovani njemački ambasador u BiH dobije agreman, jedini logičan rezultat “našeg djetinjastog poigravanja s državom i državnim poslovima”.

– Ostaće samo još jedan u nizu osjećaj gorčine zbog našeg amaterizma i neozbiljnosti, jer ne prestajemo običnim tehničkim pitanjima davati politički karakter. A za to nije kriv samo Dodik već i ostala dva člana Predsjedništva BiH, jer je u ovo predizborno vrijeme svima odgovaralo da se digne prašina oko jednog pitanja koje se u politički uređenom svijetu rješava izvan dometa javnosti – ističe Šoja.

Da su htjeli, kako dodaje on, članovi Predsjedništva BiH, Šefik Džaferović i Željko Komšić, bi to i uradili. Ali nisu htjeli.

On ističe da u Dodikovim argumentima, koje je dao na posebnoj sjednici NSRS, postoji malo elemenata koji su razumljivi. Mnogo manje, kako kaže Šoja, od elemenata koji nisu razumljivi i opravdani.


– Međutim, ono što Dodik ne shvata i što, čini mi se, niko nije ni shvatio ni pominjao je više nego strašno. Naime, iz objašnjenja koje je dao Dodik nije sporan pojedinac već država, odnosno agreman nije odbijen njemu već Njemačkoj! A, to znači, da nijedan imenovani njemački ambasador ne bi dobio agreman pa bi se odnosi naših dviju država spustili na niži odnos (Njemačka bi protjerala našeg ambasadora) s mogućnošću prekida odnosa – ističe Šoja.

Avantura
Prekid odnosa, kako dodaje on, trgovine i investicija s Njemačkom zvuči i izgleda krajnje nedržavnički, diplomatski neozbiljno i neprimjereno, lično neodgovorno, a po široke mase veoma opasno.

– U tu avanturu, a sve zbog prikupljanja političkih poena uoči izbora, može ući samo jedna duboko nemoralna i sebična osoba, koja se igra s narodom i istorijom. Naročito kad se zna da je nemoguće spriječiti davanje agremana i da je to najgori način da se o svim spornim pitanjima racionalno i u miru razgovara – navodi Šoja.

On ističe da se glavni argumenti Dodika svode na protivljenje rezoluciji Bundestaga i na želju da se čuje njegov glas neslaganja, te da se s njim mora razgovarati.

Pa naravno, kaže Šoja, da se može i mora razgovarati o izlobiranim dijelovima rezolucije, ali odbijanje agremana zbog nekoliko rečenica koje nas ničim ne obavezuju je doslovno skandal.

On ističe da nije sporno da se treba čuti srpski glas jer postoje realni razlozi nezadovoljstva.

– Ali taj bi se glas mnogo jače čuo ukoliko bi osoba koje se žali da ga niko ne čuje bila malo drugačija i ukoliko bi se sasvim drukčije ponašala. Kulturno, uljudno i sa čvrstim argumentima – ističe Šoja.

Propuštena prilika
On kaže da je problem Srba upravo taj što nemaju adekvatnu osobu sa dovoljnim i dokazanim moralnim i političkim kredibilitetom koja bi sasvim drukčije i svrsishodnije artikulisala srpske stavove.

Šoja ističe da je i odsustvo opozicije na jučerašnjoj sjednici NSRS nedopustivo i neopravdano jer su imali odličnu priliku da očitaju i diplomatsku i državničku lekciju.

– Imali su priliku da vrlo jednostavno objasne da su i protiv rezolucije Bundestaga i protiv odbijanja agremana, odnosno da će biti srećni da sa novim ambasadorom otvoreno, mirno i argumentovano razgovaraju o svim spornim pitanjima – zaključuje Šoja.